Recepty s vůní bylinek


Nakládání zeleniny a hub. Brukev

KVAŠENÁ BRUKEV

1 kg brukve, 20 g soli, 20 g cukru, 1 až 2 jablka, křen, drcený kmín, hořčičné semeno.

Brukev očistíme, oloupáme a důkladně omyjeme, necháme okapat a hrubě nastrouháme. Přidáváme-li jablka, také je hrubě nastrouháme, avšak neloupeme je, jen je očistíme a zbavíme okvětí, stopky- a jádřince. Kdo bude přidávat křen, tedy také čistý a čerstvě nastrouhaný. Vše osolíme, osladíme, dobře promícháme s kořením, prsty mírně prohněteme, znovu promícháme a po částech tlačíme do vhodných nádob, například do větších sklenic. Stlačováním si vytvoří brukev většinu vlastního nálevu. Na horní vrstvu položíme úměrně velký mikroténový sáček, celou plochu jím uzavřeme a zatížíme lahví nebo velkou sklenicí naplněnou vodou, lépe však pomocí dvou igelitových sáčků, z nichž vnitřní je naplněn nálevem a uzavřen. Převážeme čistým plátnem a uložíme na vhodné místo kvasit. Vykvašená brukev je výborná jako salát. V chladu vydrží poměrně dlouho, ale v teple rychle hořkne nebo získá palčivě hořkokyselou chuť.

KVAŠENÁ BRUKEV S KAROTKOU

500 g brukve, 500 g karotky nebo mrkve, 25 g soli, 20 g cukru, 1 cibule, hořčičné semeno, tymián, saturejka. (Pro mléčné kvašení mrkve se doporučuje vmíchat více soli. Uvedenou dávku je možno zvýšit o 5 g na 1 kg strouhané zeleniny.)

Postupujeme stejně jako u předcházejícího receptu. Získáme výborný a osvěžující salát, který podáváme za studená pokapaný rostlinným olejem. Dědeček doporučoval tuto směs před podáváním promíchat s uvařenou čočkou, sójovým boby a dochutit saturejkou.