Recepty s vůní bylinek


Bylinné polévky

KERBLÍKOVÁ POLÉVKA S KNEDLÍČKY

10 g másla, 13 dl masového vývaru nebo kostka bujónu, 1—2 hrstky kerblíkových lístků, slezinkové, játrové nebo kvasnicové knedlíčky, sůl.

Předem si připravíme knedlíčky. Zcela čisté lístečky kerblíku krátce podusíme na másle, přidáme do vařícího vývaru a necháme přejít varem. Zavaříme knedlíčky, odstavíme a dochutíme.

POLÉVKA Z KOPŘIV A ŘEBŘÍČKU

350—400 g mladých lístků a kopřivových vršků, 30 g řebříčku, 6 brambor, 15 dl vody, 15 g másla nebo rostlinného tuku, 3—5 lžic sladké smetany, 1 lžíce soli, saturejka, 1 cibule.

Vršky kopřiv i lístky a řebříček důkladně propláchneme tekoucí vodou. Vložíme do vařící, jen částečně osolené a okořeněné vody, přidáme nakrájené brambory a cibuli.

Vaříme mírným varem do změknutí. Prolisujeme cedníkem, přidáme smetanu a tuk, prohřejeme, dochutíme a můžeme podávat.

POLÉVKA ZE ŠŤOVÍKU

200 g čerstvého šťovíku, 1 litr silného masového vývaru (hovězího, telecího, jehněčího, kůzlečího, králičího, rybího, slepičího), 1/2 litru smetany ke šlehání, saturejka, pepř, sůl, 5—6 žloutků.

Patří k nejslavnějším francouzským polévkám, a přitom to v podstatě není nic jiného, než obdoba jedné z našich ryze moravských šťovíkových polévek, kterých nabízel dědeček 37 druhů. Francouzi ji připravují ze silného hovězího vývaru, dědeček doporučoval polovinu vývaru hovězího a druhou polovinu slepičího. Všechny vývary musí být pečlivě zbavené tuku. Francouzi koření čerstvě umletým pepřem a kayenským pepřem, dědeček doporučoval čerstvě umletý pepř a saturejku. Polévka je chutná, i když je připravena z jiných vývarů. Budeme-li mít tedy možnost, zkusíme ji nejdříve připravit z poloviny silného masového hovězího a z druhé poloviny slepičího vývaru. Při přípravě vývarů se žádná, ani kořenová, zelenina k masu nepřidává. Mladý šťovík přebereme, omyjeme, okapaný jemně usekáme a přidáme do vařícího vývaru, var okamžitě snížíme a při teplotě těsně pod 100 °C povaříme 10 minut. Při vaření nezakrýváme. Odstavíme, přikryjeme pokličkou a necháme zcela vychladnout. V dostatečně velké míse ušleháme šlehačku společně se žloutky a kořením. Kořeníme výrazněji. Pomalu, po lžících, ředíme studeným vývarem. Potom, za stálého míchání jen zahřejeme na vhodnou teplotu. Vařit nesmíme! Dostatečně hustou polévku přelejeme do porcelánové nebo kameninové nádoby a za častého promíchávání necháme zcela vychladnout. Podáváme studenou, nejlépe v šálcích.