Recepty s vůní bylinek


Polévky. Vývary z masa a kostí

POLÉVKA Z PŘEDNÍHO SKOPOVÉHO MASA S BRAMBOREM

400 g předního skopového masa, 20 g sušených hub, 300 g brambor, 50—100 g zmrazeného nebo sterilovaného hrášku, 1 petržel, sůl, saturejka, majoránka, petrželka, pažitka, zelená celerová nať, na 13 dl vývaru asi 25 dl vody.

Odblaněné a tuku zbavené přední maso omyjeme, vložíme do kastrolu, zalejeme teplou vodou. Přidáme petržel a sušené houby (je možno nahradit čerstvými, a to v množství 150—200 g), vaříme více jak do poloměkka. Přidáme oloupané, na větší kousky pokrájené brambory, osolíme, okořeníme a dovaříme do měkká. Maso vyjmeme, vykostíme, nakrájíme na menší kousky a vrátíme do polévky. Petržel vyjmeme, přidáme hrášek a 4 minuty povaříme. Odstavíme a vmícháme jemně usekanou petrželku, pažitku a celerovou nať.

GULÁŠOVÁ POLÉVKA ZE SKOPOVÉHO MASA (GULÁŠ Z KOTLÍKU)

500 g předního skopového masa, 150 g vykostěného bůčku, 1 cibule, 600 g brambor, dobromysl, majoránka, kmín, sůl, 50 g hladké mouky, 20 g rostlinného tuku, 2 lžíce paprikového protlaku.

Zpěníme na tuku pokrájenou cibulku, přidáme kostečky bůčku, po chvíli osmažení vmícháme drobně pokrájené, vykostěné skopové maso. Za stálého míchání necháme vysmahnout, zaprášíme hladkou moukou a lehce osmažíme. Podlejeme vodou, nebo lépe vývarem z kostí odříznutých ze skopové pečeně, přidáme paprikový protlak, chvíli dusíme, dolejeme vývarem z kostí nebo teplou vodou a vaříme.

K poloměkkému masu přidáme oloupané a nakrájené brambory, dle potřeby podlejeme, osolíme, okořeníme a dovaříme do měkká. (Před dovařením je možné do polévky přidat ještě trochu mražených nebo sterilovaných fazolových lusků. Tak získá kotlíkový guláš novou chuť.)

POLÉVKA Z KŮZLEČÍHO KOŘÍNKU

Kůzlečí hlava a kořínek, 150—250 g celeru, brukev, pastinák, petržel, 100 g mraženého, sterilovaného nebo čerstvého hrášku, 1 lžíce soli, saturejka, 1—2 stroužky česneku, petrželka, pažitka, 2 litry vody.

Pečlivě očištěnou hlavu a kořínek vložíme do studené, neosolené vody. Uvedeme do varu a vaříme, až maso mírně změkne. Potom vývar osolíme, okořeníme a přidáme zeleninu, kromě hrášku. Vaříme mírným varem do změknutí, procedíme, kořínek i obrané maso z hlavy pokrájíme a vložíme zpět do polévky. Znovu ji uvedeme do varu, přidáme hrášek, 5 minut povaříme a odstavíme. Dochutíme, vmícháme jemně utřený česnek a usekanou petrželku a pažitku. Do polévky je možné zavařit jemné noky z krupice nebo tenké polévkové nudle.

POLÉVKA Z JEHNĚČÍ HLAVY A VNITŘNOSTÍ

Hlava a vnitřnosti, 200—300 g kořenové zeleniny (kromě mrkve a cibule), 4 stroužky česneku, 2 žloutky, 1 lžíce soli, saturejka, muškátový květ, majoránka, 1 dl sladkého mléka, 2 litry vody.

Očištěné vnitřnosti vložíme do studené, neosolené vody.

Hlavu nejdříve rozpůlíme a mozeček vyjmeme, potom ji vložíme do vody k vnitřnostem. Uvaříme do poloměkka. Přidáme zeleninu, osolíme a okořeníme, dovaříme do změknutí, procedíme, vrátíme nadrobno pokrájené vnitřnosti i zeleninu, znovu uvedeme do varu, vmícháme žloutky rozšlehané v mléce a provaříme. Odstavenou polévku ochutíme. Pokud mozeček nepřipravujeme samostatně, můžeme ho po odblanění a podušení vmíchat do polévky společně s pokrájenými vnitřnostmi a provařit. Polévku výborně chuťově doplní strouhankové knedlíčky nebo jemné noky z krupice.