Recepty s vůní bylinek


Domácí uzení

UZENÍ VEPŘOVÝCH KOLEN

Nejvhodnější je nasolení lákem, při větším množství kolen však dáváme přednost solení. Dobře nasolená a naležená kolena omyjeme vlažnou vodou a namočíme do vody o teplotě 40 °C na dobu 35 až 45 minut. Okapaná otřeme, necháme oschnout a udíme při teplotě kouře 90 až 100 °C tak dlouho, dokud se na povrchu nevytvoří oschlá lesklá kůrka, což trvá přibližně 70 až 80 minut. Douzujeme vlažným kouřem o teplotě 25 až 30 °C, a to podle potřeby a požadavků na výraznost uzené chuti i vůně. Správně vyuzené maso má mít zlatohnědou barvu.

Nebo udíme přibližně 4 hodiny kouřem o teplotě 72 °C a doudíme studeným kouřem, tedy o teplotě 20 °C. Před podáváním uzené maso uvaříme, případně povaříme a krátce dopečeme v troubě. Uzená kolena mají kratší trvanlivost. Chceme-li maso uchovávat déle, můžeme ho uvařit, vykostit, zmrazit a před podáváním upéci.

UZENÍ VEPŘOVÝCH OCÁSKŮ

Vepřové ocásky je vhodné solit lákem. Řádně naležené maso omyjeme vlažnou vodou a máčíme ve vodě o teplotě 40 °C po dobu 30 minut. Okapané a oschlé udíme kouřem o teplotě 72 °C 3 až 4 hodiny. Nebo kouřem o uvedené teplotě udíme o něco kratší dobu a doudíme kouřem o teplotě 20 až 30 °C. Před podáváním obvykle uvaříme nebo jen povaříme a dopečeme v troubě. Výrobek má kratší trvanlivost.

UZENÍ VEPŘOVÝCH ŽEBÍREK

Žebírka dobře nasolená lákem a naležená nejdříve omyjeme vlažnou vodou a vložíme do vody o teplotě 35 ° C na dobu 30 až 40 minut. Potom je necháme okapat a oschnout a udíme buď 4 hodiny při teplotě 72 °C, nebo při této teplotě kouře 3 hodiny a dále doudíme podle potřeby a požadavků na výraznost chuti i vůně kouřem 20 °C, obvykle 6 až 10 minut. Před podáváním uvaříme nebo upečeme v troubě. Nejlepších výsledků docílíme tepelnou úpravou v přikrytém hrnci vloženém do většího hrnce s vařící vodou. I když je tento způsob zdlouhavý, je výborný. Vzhledem k menší trvanlivosti výrobku je vhodné, chceme-li maso uchovávat déle, žebírka povařit, vykostit a sterilovat ve sklenicích či plechovkách.