Recepty s vůní bylinek


Zavářky a vložky do polévek

HOUSKOVÉ KNEDLÍČKY

100 g strouhanky, 20 g rostlinného tuku, 1 vejce, 4 lžíce mléka, petrželka a pažitka nebo 3—6 stroužků česneku, saturejka, sůl, 10 g hrubé mouky.

Tuk dobře utřeme se žloutkem. Přidáme polovinu strouhanky s moukou navlhčené v mléce, usekanou petrželku i pažitku nebo utřený česnek. Okořeníme a osolíme, do dobře promíchané směsi opatrně vmícháme tuhý sníh z bílku a suchou strouhanku. Knedlíčky připravujeme malé. Nabereme těsto lžičkou navlhčenou vodou a rukou úhledně zakulatíme.

Vaříme mírným varem podle velikosti knedlíčků 3 až 5 minut.

JÁTROVÉ KNEDLÍČKY

100—150 g jater, 1—2 stroužky česneku, 10 g tuku (morku), 50—100 g strouhanky, 20 g cibule, 1 vejce, sůl, majoránka, saturejka, petrželka.

Čistá játra zbavíme blan. Naklepeme a naškrábeme nebo drobně pokrájíme, promícháme s utřeným česnekem, usekanou cibulkou a morkem nebo tukem. Částečně okořeněné umeleme co nejjemněji na masovém strojku. Ten pročistíme pomletím části strouhanky. Zpracujeme s vejcem a usekanou petrželkou, zahustíme podle potřeby strouhankou a pečlivě dochutíme, saturejkou výrazněji. Z hmoty tvoříme malé knedlíčky, které zavaříme do vařící polévky, var zmírníme a dovaříme. Obvyklá doba vaření je podle velikosti knedlíčků 3—6 minut. Uvařené knedlíčky vyplavou na povrch. Je-li nutno zachovat vývar čistý, zavaříme knedlíčky do vroucí, osolené vody a uvařené vkládáme do vývaru.

JÁTROVÉ KNEDLÍČKY SE SLEZINOU

400 g syrových jater, 300 g uvařené sleziny, 5—6 vajec, 5—10 stroužků česneku, 100 g uzené slaniny, 3 lžíce krupice, sůl, saturejka, majoránka, dobromysl, 2 cibule, 20 g rostlinného tuku, 2 rohlíky, strouhanka, 2 lžíce usekané petrželky, 2 lžíce usekané celerové natě, 1 lžíce škrobové mouky.

Knedlíčky jsou vhodné ke zmrazení, proto je uvedena větší dávka surovin (asi na 40 knedlíčků).

Slezinu uvaříme a drobně nakrájíme. Játra zbavíme blan a také drobně nakrájíme. Vše promícháme s utřeným česnekem a krupicí a umeleme co nejjemněji na masovém strojku. Rohlíky namočíme ve vodě, také umeleme a přidáme ke směsi. Drobně pokrájenou cibulku zpěníme na tuku a drobně pokrájené slanině, vmícháme zelené natě a krátce podusíme. Částečně vychladlé přidáme ke směsi. Mírně okořeníme. (Chuť koření se proležením značně zvýrazní.) Prosypeme škrobovou moukou a pečlivě promícháme s vejci. Podle potřeby zahustíme prosátou strouhankou a propracujeme. Není-li směs dostatečně pevná, knedlíčky se rozvaří. Tvoříme malé knedlíčky, které vaříme v osolené vodě. Zkusíme nejdříve uvařit jeden; kdyby se rozvářel, přidáme strouhanku. Uvařené knedlíčky cedníkem vyjmeme a necháme okapat. Po vychladnutí je dáme na tác a vložíme předmrazit do ledničky. Předmrazené vložíme do polyetylénových sáčků, dobře uzavřeme a uložíme do mrazáku. Při použití vkládáme rozmražené knedlíčky do vařící dochucené polévky, ale už nevaříme a necháme je v ní pouze prohřát. Prohřáté knedlíčky můžeme podávat případně též jako samostatný pokrm, doplněné bramborovou kaší, vařeným bramborem nebo dušenou rýží.

OŘÍŠKOVÉ NEBO MANDLOVÉ KNEDLÍČKY

50 g lískových oříšků nebo mandlí, 1 lžička jemně usekané petrželky nebo pažitky, 30 g strouhanky, 20 g Hery, 3 bílky.

Oloupané a nastrouhané lískové ořechy nebo mandle promícháme se strouhankou a petrželkou či pažitkou. Z bílků ušleháme tuhý sníh, do kterého směs lehce vmícháme.

Lehce tvarujeme malé knedlíčky, které osmahneme na tuku a ihned vkládáme do odstavené, dochucené, ještě horké polévky, Ihned podáváme. Knedlíčky jsou vhodné do jemných telecích nebo drůbežích čistých vývarů.