Recepty s vůní bylinek


Nakládání zeleniny a hub. Paprika

PAPRIKOVÉ ŘEZY VE VLASTNÍ ŠŤÁVĚ

Papriky, na 1 kg papriky 35 až 40 g kuchyňské soli a 0,5 g kyseliny citrónové.

Čisté, stopek i jader zbavené papriky pečlivě dočistíme prudce tekoucí studenou vodou. Necháme okapat a nakrájíme na plátky. Promícháme se solí a s kyselinou citrónovou rozpuštěnou v malém množství vody. Ve vhodné nádobě (z nerezu, z umělé hmoty nebo kvalitní smaltované) necháme zvláčnět a pustit šťávu. Urovnáme do sklenic, zalejeme šťávou a uzavřeme víčky. Vhodné je použít menších sklenic. Sterilovat budeme postupně. První den 10 minut při teplotě 95 °C, druhé sterilování po 24 až 36 hodinách po dobu 10 minut při teplotě 100 °C. Necháme vychladnout obrácené dnem vzhůru. Povážeme celofánem a uložíme do temna a sucha. Výrobek je určen na přípravu omáček, gulášů, polévek, do míchaných vajec, nádivek a podobně.

PAPRIKY A KORNOUTKY Z PAPRIK VE SLADKOKYSELÉM NÁLEVU

Papriky, sladkokyselý nálev (případně jemný nebo zahrádkářský), celý pepř, nové koření, hřebíček, bobkový list, rostlinný olej.

Očištěné papriky omyjeme tekoucí vodou a necháme okapat. Zbavíme stopek a semen a plníme do sklenic. Můžeme je zasouvat jako kornoutky do sebe, nebo je nakrájíme na poloviny, čtvrtiny, případně plátky. Na dno každé sklenice dáme bobkový list a nalejeme 1 až 2 lžíce oleje. Mimo koření z nálevu je možno do sklenic doplnit celý pepř i nové koření. Zajímavé chuti docílíme i přidáním 1 hřebíčku. Zalejeme teplým nálevem, uzavřeme víčky a sterilujeme 25 až 30 minut při teplotě 90 °C. Obrácené dnem vzhůru necháme vychladnout, povážeme celofánem a uložíme do temna a chladna. Kornoutky je možné použít k plnění různými saláty, šlehačkami a pomazánkami při přípravě pokrmů studené kuchyně.

PAPRIKY PLNĚNÉ ZELÍM A CIBULÍ

1 kg paprik, 800 g hlávkového zelí, 200 g cibule, zelená celerová nať, 20 g soli, 40 g cukru, rostlinný olej, mletý pepř, bobkový list.
Nálev:
3 dl vody, 2 dl 8% octa, 50 g cukru a 1 malá lžička soli.

Zelí si připravíme 2 až 3 hodiny předem. Očistíme, odstraníme povadlé a špatné listy, košťály i tvrdé řapíky. Omyjeme tekoucí vodou, necháme okapat a potom drobně nakrájíme nebo nakrouháme. Promícháme se solí a cukrem, prsty promneme, můžeme i mírně opepřit a necháme odležet. Mezitím očistíme papriky a omyjeme tekoucí vodou. Okapané zbavíme stopek a semen. Do zelí vmícháme hrubě pokrájenou cibuli a můžeme plnit do připravených paprik. Do každé dáme část celerové natě, naplníme zelím a naskládáme do sklenic. Na dno nalejeme 1 až 2 lžíce rostlinného oleje a vložíme menší bobkový list. Zalejeme převařeným vlažným nálevem, uzavřeme víčky a sterilujeme 30 minut při teplotě 90 °C. Obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Povážeme celofánem a uložíme do temna a chladna.

PAPRIKY V OLEJI

Papriky, sladkokyselý nálev, na předvaření: na 1 litr vody 160 g cukru, 80 g soli, 5 dl 8% octa, 2 g kyseliny citrónové, 2 dl rostlinného oleje, 3 bobkové listy, celý pepř a nové koření podle chuti.

Očištěné papriky omyjeme tekoucí vodou a necháme okapat. Zbavíme stopek, semen, překrojíme na poloviny nebo čtvrtiny. Svaříme vodu s octem, cukrem, solí a kořením, vmícháme olej a kyselinu a ve vařícím roztoku po částech povaříme připravené papriky podle velikosti a křehkosti 3 až 4 minuty. Cedníkem papriky vybereme, necháme okapat a urovnáme do sklenic. Zalejeme je roztokem, ve kterém jsme je vařili.

Je-li roztoku méně, rozdělíme jej stejnoměrně do sklenic a doplníme sladkokyselým nálevem. Uzavřeme víčky a sterilujeme 10 minut při teplotě 90 °C. Povážeme celofánem a uložíme do temna a chladna. U paprik v oleji se doporučuje výrazněji okořenit. (Často se papriky v této úpravě doplňují cibulí. Nejvhodnější jsou plátky cibule nakrájené na sílu 5 mm a povařené ve stejném roztoku s paprikami. Plátků cibule dáváme stejné množství jako paprik.)