Recepty s vůní bylinek


Hovězí maso

SMĚS NEJEN PRO SILVESTRA

250 g svíčkové, 50 g anglické slaniny, 150 g vepřové kýty, 100—200 g párků, 100 g sterilovaných okurek, 250 g sterilovaných kapií nebo paprik, 1 cibule, sůl, vorčestr, hořčice, vejce, 40 g sádla.

Očištěnou kýtu nakrájíme na nudličky, svíčkovou na kostečky. Na troše tuku rozpálíme na kostečky pokrájenou slaninu. Na ní obě připravená masa opečeme. Po chvilce přidáme kolečka párků, dále usekané okurky i kapie a mírně podusíme. Doplníme vorčestrem a hořčicí, prohřejeme a dochutíme. Přílohou je chléb, houska nebo vařený brambor. Podáváme na nahřátých talířích posypané prstýnky cibule. Pokud budeme směs připravovat z menšího množství masa, můžeme každou porci doplnit volským okem.

SMĚS ZÁZRAČNÁ

200 g svíčkové, 200 g jater, 50 g slaniny, 100 g salámu, 200 g cibule, máta, saturejka, 3 lžíce rajského protlaku, 2 lžíce kečupu, 2 lžíce hořčice, sůl, 3 lžíce olivového oleje.

Svíčkovou a játra odblaníme a nakrájíme na kostečky velikosti asi 1 cm. Salám i slaninu nakrájíme na tenké nudličky.

Na oleji zpěníme drobně pokrájenou cibulku. Přidáme svíčkovou a rychle opečeme. Po 30 vteřinách přidáme játra, salám a slaninu. Opékáme další minutu. Přidáme kečup, protlak, hořčici i další koření a 1 až 2 minuty dopékáme za stálého míchání. Ihned podáváme na nahřátých talířích s chlebem nebo s vařeným či opečeným bramborem.

SVÍČKOVÁ MORAVSKÝCH LABUŽNÍKŮ

1 000 g naležené čisté svíčkové (část určena k další konzumaci), 1 lžíce marmelády, 1—2 lžíce škrobové mouky, sůl, kmín, pepř, 150 g rostlinného oleje.

Naleženou svíčkovou, zbavenou všech blan, otřeme utěrkou co nejvíce do sucha. Osolíme a okořeníme, dáme na polovinu horkého tuku a 15 minut ze všech stran opékáme. Horkým tukem poléváme. Potom svíčkovou vyjmeme, přepálený tuk vylejeme, rozpálíme druhou polovinu tuku a opékáme dalších 15 minut. Opečený kus potřeme čerstvým tukem a ve velmi horké troubě dopečeme. Většinou postačí dopékat 5 až 10 minut. Maso vyjmeme, šťávu doplníme trochou vody nebo vývaru, přidáme 1 lžíci marmelády a povaříme, zahustíme škrobovou moukou a dochutíme. Maso nakrájíme na tenké plátky a podáváme s vařeným bramborem, dušenou rýží nebo smaženými bramborovými hranolky. Další část můžeme nabídnout studenou. Těsně před podáváním nakrájíme na tenké plátky a podáváme s bramborovým salátem. Také můžeme hojně obložit zeleninou, přidat některou ze studených omáček a nabízet s pečivem či chlebem.

SVÍČKOVÁ NA SMETANĚ

500 g svíčkové, 50 g slaniny, 100 g klobásy, 100 g mrkve, 50 g pastináku, 50 g petržele, 1$0 g celeru, 100 g cibule, 1 lžíce brusinek, 1/2 litru smetany nebo šlehačky, 2 lžíce hladké mouky, 5 zrnek pepře, trochu saturejky, 5 zrnek nového koření, malý bobkový list, 2 zrnka jalovce, na špičku nože zázvoru, nepatrně tymiánu, 1—2 lžíce rajky, sůl, ocet, šťáva z 1 citrónu, cukr, 50 g rostlinného tuku, 10 g másla, mandle, zelená petrželka.

Odblaněné čisté maso protáhneme slaninou a oloupaným párkem nebo klobásou. Protahujeme ve směru vláken. Je možné zajistit kovovou jehlou. Takto připravené maso opečeme na tuku ze všech stran, předpokládaná doba opékání je 20 minut.

Maso vyjmeme, na tuku osmahneme pokrájenou kořenovou zeleninu, maso osolíme a vložíme zpět do připravené zeleniny. Přidáme pokrájenou cibulku, kompotované nebo sušené brusinky a koření. Podlejeme teplou vodou a dusíme. Podléváme méně ale častěji. Změklé maso dáme do trouby mírně dopéci.

Omáčku okyselíme trochu octem a citrónovou šťávou, které necháme v omáčce převařit, a teprve potom přidáme sladkou smetanu (šlehačku, mléko), v níž jsme dobře rozmíchali mouku. Smetanu v omáčce povaříme, aby se mouka provařila a omáčka nezkysla. Kdo dává přednost kysané smetaně, šlehačce či kysanému mléku a nechce, aby se srazily v krupičky, přidává až do hotové omáčky a jenom prohřívá.

V tom případě můžeme mouku přidat dříve a provařit. Omáčku prolisujeme přes cedník. Vylepšíme čerstvým máslem a lžící zkaramelizovaného cukru, který předem rozpustíme ve vodě a povaříme. Dáme si velmi záležet, abychom omáčku dochutili co nejlépe. Neuškodí také přidat 1 lžíci rajky. Můžeme mírně doplnit jemně usekanými mandlemi. Ozdobíme zelenou petrželkou. Podáváme s knedlíkem. Doplníme šipkovým kompotem nebo kompotem brusinkovým, jeřabinovým, hroznovým či z planých trnek.