Recepty s vůní bylinek


Zelené koření. Bylinky

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

(Melissa officinalis L.)

Meduňka lékařská - Melissa officinalis L.

Klikněte pro zvětšení

Vytrvalá bylina s hustě olistěnou lodyhou. Všechny části rostliny mají příjemnou citrónovou vůni a příchuť. Jemné aróma je velmi prchavé. Proto přidáváme čerstvé listy meduňky až do hotových pokrmů. Sklízíme ji před květem. Meduňku lze sušit, ale po delší době skladování ztrácí vůni i chuť. Meduňka je výborné koření do vychlazených nápojů. Vhodná je do salátů z čerstvé zeleniny. Znovu se začíná přidávat do omelet i omáček, případně i do polévek. Velkou oblibu získává meduňkový čaj. Používá se také do studeného mléka.

MĚSÍČEK ZAHRADNÍ

(Calendula officinalis L.)

Měsíček zahradní - Calendula officinalis L.

Klikněte pro zvětšení

Jednoletá bylina, z níž se sbírají pouze jazykovíté květy plně rozvinutých červeně oranžových úborů, nejlépe v dopoledních hodinách. Kvete celé léto i část podzimu.

Květy používáme čerstvé, ale častěji sušené, zvláště k zabarvení omáček, přibarvení polévek i pečivá. Pokud chceme obarvit pečivo, musíme měsíček povařit s mlékem. Dá se použít též na zlepšení barvy pomazánek, sýrů, másla. Krásné karotinoidy (barvivo) jsou zcela neškodné.

PELYNĚK BROTAN
boží dřevec

(Artemisia abrotanum L.)

Pelyněk brotan - Boží dřevec - Artemisia abrotanum L.

Klikněte pro zvětšení

Vytrvalý polokeř, z nčhož se používají čerstvé i sušené mladé lístky, které jsou hořké a voní po citrónu. Sušením ztrácí poněkud na chuti.

Používáme ho vždy pouze malé množství. Kořeníme jím především tučná masa, vepřová, skopová, kachny a husy, nejčastěji při pečení. Méně často se pelyněk využívá k ochucení majonéz, salátů, tvarohu, výjimečně k ochucení koláčů. Můžeme ho přidat i při konzervaci zeleniny.

PELYNĚK ČERNOBÝL

(Artemisia vulgaris L.)

Pelyněk černobýl - Artemisia vulgaris L.

Klikněte pro zvětšení

Vytrvalá plevelná rostlina, vyskytující se často na rumištích a okrajích cest. Jako koření používáme vrcholky natě, které sklízíme před květem. V průběhu květu má již mnoho hořčin a je pro použití nevhodný. Nejčastěji se používá sušený.

Je vhodný k ochucení zeleninových polévek, pečeného vepřového i skopového masa. Velmi často se jím při pečení dochucují kachny a husy. Přidáváme ho v polovině, případně od počátku tepelné úpravy, ale jen ve velmi malém množství.