Recepty s vůní bylinek


Nakládání zeleniny a hub. Zeleninové směsi

ČALAMÁDA PRO LABUŽNÍKY

3 díly cibule, 3 díly nepálivé žluté i červené papriky, 2 díly zelí, 2 díly okurek, 2 díly celeru, 1 díl mrkve, 1 díl petržele, 1 díl brukve, 1 díl květáku, 1/2 dílu ředkviček, sladkokyselý nálev, sacharin, celý pepř, olej, saturejka.

Čím více druhů zeleniny můžeme použít, tím chuťově zajímavější je výsledek. Veškerou zeleninu dobře očistíme, omyjeme proudem studené vody a potom nakrájíme, nakrouháme nebo rozebereme. Brukve, mrkve, petržel i celer hrubě nastrouháme, promícháme a prsty prohněteme. Na dno každé sklenice nalejeme 1 lžíci oleje, přidáme 2 zrnka sacharinu a nalejeme část nálevu. Sklenice naplníme směsí zeleniny, přidáme koření, včetně koření z nálevu, a zalejeme nálevem. Uzavřeme víčky a sterilujeme 25 minut při teplotě 85 °C. Obrácené dnem vzhůru necháme vychladnout. Povážeme celofánem a uložíme do temna a chladna.

JIHOMORAVSKÁ KVAŠENÁ SMĚS

Středně velké okurky, rajčata, žluté, červené i zelené papriky, malé cibulky, stroužky česneku, hořčičné semínko, koriandr, listy černého rybízu, malin, ostružin, dubu, višně, kolečka křenu, estragon.
Nálev:
7 dl vody, 20 g soli a 20 g cukru.

Zeleninu důkladně očistíme a omyjeme tekoucí vodou a necháme okapat. Okurky a rajčata propícháme vidličkou.

Malé cibulky oloupeme. Na dno sklenice vložíme zelené, dobře omyté listy a na ně rovnáme rajčata a okurky a prokládáme polovinami i čtvrtinami paprik, prokořeníme a vyplníme česnekem (do 3 1 sklenice dáváme minimálně 3 paličky), přidáme také několik koleček křenu. Naplníme, zalejeme studeným převařeným nálevem, zatížíme a současně uzavřeme pomocí dvou igelitových sáčků. Vykvašená směs vydrží v chladnu poměrně dlouho, v teple rychle hořkne.

PASTA Z KOŘENOVÉ ZELENINY

3 celery, 5 karotek, 2 pastináky, 1 až 2 petržele, 300 g cibule, 5 stroužků česneku, 2 kostky masoxu, 0,5 g kyseliny citrónové, 1 svazeček libečku, celerová nať, 3 až 4 lžíce soli, 1 dl rostlinného oleje.

Celer, mrkev, pastinák, petržel očistíme, omyjeme tekoucí vodou, necháme okapat a potom pokrájíme. Ve vodě rozpustíme 1 lžíci soli, masox a kyselinu citrónovou, přidáme svazeček libečku a pokrájenou zeleninu, kterou uvaříme do měkká. Libeček vyjmeme, zeleninu scedíme nebo cedníkem vybereme. Promícháme ji s jemně pokrájenou syrovou cibulí a usekanou celerovou natí, umeleme na masovém strojku a rozmixujeme. Osolíme 2 až 3 lžícemi soli, podlejeme olejem a za stálého míchání krátce provaříme. Horkou pastu plníme do menších skleniček a uzavřeme víčky. Sterilujeme 20 minut při teplotě 95 °C. Po vychladnutí povážeme celofánem a uložíme do chladna a temna. Vývar odpaříme alespoň o polovinu, prudce jej zchladíme tak, že ho přemístíme v nádobě, v níž jsme jej připravovali, do nádoby se studenou vodou, kterou po chvíli vyměníme. Studený vývar nalejeme do nádoby pro přípravu ledu v mrazničce a necháme předmrazit. Kostky zabalíme do alobalu a vrátíme do mrazničky. Vývar (mrazený bujón) využijeme do polévek a omáček, pastu dáváme pod masa při pečení i dušení, do omáček a polévek.

PASTA Z KOŘENOVÉ ZELENINY A RAJČAT

2 celery, 2 pastináky, 2 petržele, 1 mrkev, 5 rajčat, 150 g cibule, 5 až 10 stroužků česneku, 1 kostka masoxu, 0,5 g kyseliny citrónové, 1 svazeček libečku, celerová nať, 3 až 4 lžíce soli, 1 dl rostlinného oleje, saturejka.

Můžeme postupovat podle návodu na pastu z kořenové zeleniny. Pouze přidáme oloupaná rajčata.