Recepty s vůní bylinek


Skopové maso

MYSLIVECKÁ POCHOUTKA ZE SKOPOVÉHO

1 200 g skopové kýty bez kostí (polovina určená pro další konzumaci), 1—2 hrsti roztlučených jalovčinek, 60 g anglické slaniny, 100 g rostlinného tuku, 1—2 dl červeného vína, 1 mrkev, 1 petržel, 1 pastiňák, sůl, majoránka, česnek, hořčice, 1/2 litru smetany, 2—4 lžíce hladké mouky.
Mořidlo:
1 /2 litru vody, 1 dl 8 % octa, 2 velké cibule, celer, 3 bobkové listy, 5 zrnek pepře, 6 zrnek nového koření, dle chuti saturejky a špetku vratiče obecného.

Z kýty pečlivě sejmeme všechen lůj. Maso dobře otřeme, osolíme a obalíme v jalovčinkách. Dáme do kameninové nebo neotlučené smaltované nádoby. Uložíme do ledničky. Nejvhodnější teplota pro uložení je 1 až 8 °C. Po třech dnech zalejeme studeným mořidlem, které připravíme tak, že do 1/2 litru vařící vody přidáme cibuli a uvedené koření, povaříme, přidáme ocet, znovu necháme přejít varem a odstavíme. Necháme řádně vychladnout. Pokrájíme drobně střední celer a velkou cibuli. Naložené maso obložíme touto zeleninou a zalejeme studeným mořidlem. Zatížíme a necháme v chladnu uležet další 2 až 3 dny. Potom kýtu vyjmeme, opláchneme, sejmeme blány. Protáhneme slaninou a podusíme na zelenině z mořidla doplněné čerstvou zeleninou. Podléváme vínem nebo mořidlem, necháme změknout. Kus polejeme tukem a dáme dopéci do trouby. Často poléváme. Hotové maso vyjmeme a veškerý přebytečný tuk odstraníme. Omáčku protřeme sítem, zalejeme smetanou s dobře rozmíchanou moukou a povaříme. Dochutíme majoránkou, rozetřeným česnekem a hořčicí. Podáváme na hodně nahřátých talířích s knedlíkem houskovým i jemným. Vhodným doplněním jsou kompoty z brusinek, jeřabin či ostružin, borůvek nebo z ptačích třešní. Můžeme také využít salátů z čerstvé zeleniny.

RULÁDA ZE SKOPOVÉHO HŘBETU

1 500 g skopového hřbetu (část určena k další konzumaci), 4 natvrdo uvařená vejce, kyselá okurka, hořčice, sůl, saturejka, majoránka, strouhanka, vejce, 50 g slaniny, petrželka, řeřicha, 50 g rostlinného tuku.

Maso opatrně vykostíme a zbavíme loje. Rozřízneme na plát, osolíme a okořeníme. Na okraji plátu masa poklademe uvařená vejce, kterým můžeme seříznout špičky, aby k sobě těsněji přilehla. Promícháme hořčici s vejcem a na nudličky nakrájenou slaninou, mírně zahustíme strouhankou. Osolíme a okořeníme. Touto směsí plát potřeme, přidáme plátky okurky, posypeme řeřichou a petrželkou, svineme a pevně ovážeme. Nejdříve ze všech stran opečeme. Dopékáme v horké troubě do červena. Hotovou ruládu vyjmeme a nakrájíme. Podáváme na nahřátých talířích s vařeným bramborem. Šťávu zbavenou zbytečného tuku nabídneme samostatně v dobře nahřátém omáčníku.

Hojně posypeme zelenou petrželkou i řeřichou, obložíme čerstvou i naloženou zeleninou.

RULÁDA ZE SKOPOVÉHO HŘBETU S KABANOSEM

600 g skopového hřbetu (část určená k další konzumaci), 200 g kabanosu, 8 stroužků česneku, mandle, mletá paprika, petrželka, zelená cibulka a celerová nať, 2 cibule, sůl, 40 g rostlinného tuku.

Maso vykostíme, rozřízneme na plát, osolíme, posypeme hustě zelenou natí a mírně paprikou. Na okraj plátu položíme oloupaný kabanos vcelku. Do kabanosu uděláme nožem malé kapsy a do každé dáme polovinu mandle a kousek česneku. Svineme a pevně ovážeme. Opečeme, přidáme pokrájenou cibulku, podlejeme a podusíme. Dopékáme v horké troubě. Ruládu podáváme horkou s rýží nebo s vařeným bramborem.

SKOPOVÁ KÝTA KOPROVÁ

600 g skopové kýty, 5 stroužků česneku, sůl, kopr, kmín, 2—3 lžíce hladké mouky, 50 g rostlinného tuku.

Kýtu zbavíme loje i blan. Osolíme, okořeníme, potřeme utřeným česnekem a hustě posypeme koprem. Po celém povrchu opečeme, potřeme tukem a dáme péci do horké trouby. Mírně, ale častěji poléváme i podléváme. Upečené maso vyjmeme, šťávu zbavíme tuku, vydusíme, zahustíme na sucho opečenou moukou promíchanou s vodou, povaříme a dochutíme koprem. Kýtu nakrájíme na tenoučké plátky, polejeme horkou omáčkou a podáváme na hodně nahřátých talířích s bramborovým knedlíkem, vařeným bramborem nebo rýží. Můžeme obložit vařenou zeleninou z polévky. Doplníme hlávkovým, rajčatovým, okurkovým či jiným salátem, především z čerstvé zeleniny.

SKOPOVÁ KÝTA NA DIVOKO

600 g kýty, 1 l kysaného mléka, 50 g slaniny, 100 g skopového loje, 100 g cibule, 150 g kořenové zeleniny, pepř, saturejka, 5 zrnek jalovce, 5 zrnek nového koření, 1 bobkový list, 2—3 lžíce hladké mouky, 3 dl kysané smetany, sůl.

Kýtu odblaníme, zbavíme loje a naložíme na jeden den do kysaného mléka. Naložené maso opláchneme vodou, osušíme a protáhneme slaninou. Na loji osmažíme pokrájenou cibuli a kořenovou zeleninu, přidáme maso, okořeníme a osolíme. Často podléváme a dusíme do měkká pod pokličkou. Téměř měkké maso dáme ještě dopéci do trouby. Hotové vyjmeme a tuk odebereme. Do šťávy přilejeme smetanu s rozmíchanou moukou a povaříme. Je-li zapotřebí, rozředíme vývarem.

Pečlivě dochutíme a podáváme horké na nahřátých talířích s vařeným bramborem nebo houskovým knedlíkem. Doplníme nejlépe šípkovým či brusinkovým kompotem. Vhodný je i kompot z planých trnek nebo z jeřabin. Kýta výborně chutná i se saláty, především z čerstvé zeleniny.

SKOPOVÁ KÝTA PŘÍRODNÍ

600 g skopové kýty, 50 g anglické slaniny, 40 g rostlinného ruku, 6 stroužků česneku, sůl, kmín, saturejka, pelyněk Černobýl, majoránka, hladká mouka, petrželka, řeřicha, špetka vratiče a yzopu.

Skopovou kýtu upravenou na plát osolíme, potřeme utřeným česnekem a okořeníme. Na plát poklademe plátky slaniny, svineme a ovážeme nití. Ze všech stran prudce opečeme. Po chvíli podlejeme a pečeme za častého, ale mírného podlévání i polévání. Maso vyjmeme, šťávu zaprášíme moukou, necháme zaškvařit. Podáváme vždy na hodně nahřátých talířích s vařeným bramborem, těstovinami nebo s rýží. Přílohy dáváme méně a přidáváme i chléb. Doplníme salátem z pískovice, šruchy zelné, řeřichy, hlávkovým nebo okurkovým míchaným s rajčatovým.

SKOPOVÁ KÝTA PŘÍRODNÍ NA ZELENINĚ

500 g skopové kýty, 150 g klobásy, 40 g rostlinného luku, 3 cibule, 250 g kořenové zeleniny, saturejka, sůl, majoránka.

Kýtu zbavíme všech blan a šlach a upravíme na plát.

Osolíme, okořeníme, majoránkou výrazněji. Poklademe kolečky klobásy. Svineme a ovážeme nití. Ze všech stran opečeme. Přidáme na čtvrtky rozkrájené menší cibule, podlejeme a pečeme. Podléváme mírně horkou vodou nebo vývarem. Když začne maso měknout, přidáme plátky kořenové zeleniny. Vše za častého podlévání i polévání dopečeme do měkká, veškerý přebytečný tuk odebereme. Podáváme dobře dochucené, horké, na hodně nahřátých talířích. Vhodnou přílohou je knedlík, houskový i bramborový, vařené i pečené brambory, těstoviny, rýže, chléb, pečivo. Doplníme hlávkovým salátem s ředkvičkami nebo míchaným rajčatovým salátem s okurkami.

SKOPOVÁ KÝTA SELSKÁ MORAVSKÁ

600 g skopové kýty, až 10 stroužků česneku, 3 cibule, 1 lžíce hořčice, 1—3 lžíce marmelády, 1—2 lžíce polohrubé mouky, sůl, kmín, saturejka, 50 g sádla.

Kýtu odblaníme a zbavíme loje. Vložíme na sádlo a ze všech stran opečeme. Společně s masem osmahneme pokrájenou cibulku a nakrájené stroužky česneku. Osolíme a okořeníme, podlejeme a podusíme do měkká. Při podlévání vmícháme hořčici. Téměř měkké maso dáme ještě krátce dopéci do trouby. Maso vyjmeme, šťávu vysmahneme, zaprášíme moukou, osmahneme, podlejeme. Po provaření prolisujeme, vmícháme marmeládu a dochutíme. Podáváme s bramborovým nebo houskovým knedlíkem, vařeným bramborem, posypané prstýnky cibule a obložené čerstvou zeleninou. Můžeme také podávat s dušeným špenátem a bramborovým knedlíkem nebo se zelím a bramborovým knedlíkem.

SKOPOVÁ MÍSA SLAVNOSTNÍ

2 000 g silného skopového hřbetu, 20 stroužků česneku, 3 piva, sůl, 100 g rostlinného tuku.

Hřbet zbavíme blan. Ze spodní části hřbetu odřežeme veškerý lůj. Další lůj ponecháme ve vrstvě asi 2 cm. Potřeme utřeným česnekem, zalejeme pivem a necháme v něm 24 hodin odležet. Potom maso vyjmeme, necháme okapat, otřeme a osolíme. Peroutkou potřeme tukem a po celém povrchu opečeme. Dopékáme v horké troubě asi 45 až 50 minut, občas poléváme tukem. Krájíme na velmi tenké plátky. Horké pokládáme na nahřátou mísu. Přidáme vařené brambory nebo osmažené bramborové hranolky. Bohatě obložíme zeleninou.

SKOPOVÁ VEJCE

500 g skopového masa, 100 g jater (vepřových, telecích, hovězích, drůbežích), 2 rohlíky, sůl, kmín, 4 stroužky česneku, 1 vejce, sekaná řeřicha, 50 g rostlinného tuku.

Drobně pokrájená játra a skopové maso osolíme a okořeníme, vmícháme větší množství sekané řeřichy a dvakrát umeleme na masovém strojku. Strojek vyčistíme pomletím namočených a vymačkaných rohlíků. Přidáme vejce, utřený česnek, propracujeme, pečlivě dochutíme a tvoříme koule velikosti slepičích vajec. Pekáč vymažeme tukem a masové koule upečeme. Nejčastěji nabízíme s bramborovým nebo houskovým knedlíkem doplněné dušeným špenátem, dušenou míchanou zeleninou, případně s dušeným zelím.

SKOPOVÁ ŽEBÍRKA RYCHLÁ ČESNEKOVANÁ

4 porce skopových žebírek, 8 stroužků česneku, sůl, rozmarýna, drcený kmín, zelená petrželka, 50 g rostlinného tuku.

Žebírka zbavíme loje i blan. Od kostí maloučko odřízneme, nařízneme okraje a naklepeme. Osolíme, okořeníme, potřeme utřeným česnekem a po obou stranách opečeme. Předpokládaná doba opékání je 5 až 7 minut. Nejčastěji podáváme s vařeným bramborem případně s bramborovou kaší. Ozdobíme zelenou petrželkou a obložíme čerstvou i naloženou zeleninou.

SKOPOVÁ ŽEBÍRKA S VEJCEM

4 žebírka, 4 vejce, sůl, pepř, 50 g rostlinného tuku, salám, šunka, sýr.

Žebírka zbavíme loje a blan, mírně odřízneme od kostí, nařízneme po okrajích a naklepeme. Osolíme a opepříme. Po jedné straně opečeme a obrátíme. Na každé žebírko rozklepeme vejce, které můžeme doplnit plátkem salámu, šunky, sýru. Hotové nabídneme s vařeným nebo opečeným bramborem, smaženými hranolky nebo salátem z rýže a bohatě obložíme čerstvou i naloženou zeleninou.

SKOPOVÉ ČEVAPČIČI

600 g čistého skopového masa, 1—2 lžíce hladké mouky, sůl, 2 cibule, česnek, 50 g rostlinného oleje.

Maso pokrájíme, osolíme a přidáme utřený česnek. Dvakrát umeleme na masovém strojku. Promícháme s moukou.

Z propracované a dochucené směsi tvoříme šišky, silné asi jako prst. Obalíme v mouce a opékáme v horkém tuku. Podáváme s cibulovým salátem a čerstvým chlebem. Vhodnou přílohou jsou i rohlíky, zvláště slané.

SKOPOVÉ KARBANÁTKY

400 g předního skopového masa, 200 g libového vepřového bůčku, 2 vejce, asi 200 g strouhanky, sůl, celerová nať, majoránka, drcený kmín, 50 g rostlinného oleje.

Skopové maso zbavené loje a vepřový bůček pokrájíme. Promícháme se solí a kořením, dvakrát umeleme na masovém strojku. Vmícháme vejce, zahustíme strouhankou a pečlivě dochutíme. Smažíme do zlatova na horkém tuku. Podáváme s čerstvým chlebem, doplníme naloženou zeleninou.

SKOPOVÉ KOTLETY NA RAJČATECH

4 porce skopových kotlet, 4—8 rajčat, sůl, křen, 8 stroužků česneku, 40 g strouhaného tvrdého sýra, 40 g rostlinného tuku, (celer, salám).

Naklepané a osolené kotlety rychle opečeme. Položíme na vhodný pekáček, posypeme usekaným česnekem a poklademe dílky rajčat. Posypeme strouhaným sýrem a strouhaným křenem nebo strouhaným celerem a nudličkami salámu. Mírně podlejeme a zapečeme. Podáváme horké s chlebem nebo pečivem, vhodný je též vařený či opečený brambor. Doplníme salátem z čerstvé zeleniny nebo kompotem.

SKOPOVÉ KOTLETY NA VÍNĚ

600 g skopových kotlet, 100 g cibule, 40 g rostlinného tuku, 8 lžic červeného vína, 1 lžíce hořčice, sůl, mletá sladká paprika, strouhaný tvrdý chléb, strouhaný sýr.

Kotlety částečně nařízneme od kostí, naklepeme, osolíme, posypeme paprikou a rychle po obou stranách opečeme.

Po opečení maso vyjmeme, ve šťávě osmažíme pokrájenou cibuli, zalejeme vínem, zahustíme strouhaným tvrdým chlebem, zředíme vodou nebo yývarem a provaříme. Nakonec šťávu dochutíme hořčicí a přelejeme jí kotlety. Podáváme na hodně nahřátých talířích s knedlíkem nebo vařeným bramborem, posypané strouhaným sýrem. Doplníme salátem nebo kompotem.

SKOPOVÉ MLETÉ S VEJCI

400 g skopového masa, 400 g rajčat, 3 vejce, 4 stroužky česneku, sůl, saturejka, tymián, 40 g rostlinného tuku, petrželka.

Umleté skopové maso promícháme s utřeným česnekem, osolíme, okořeníme a znovu umeleme na masovém strojku.

Za stálého míchání rychle opečeme, přidáme drobně pokrájená rajčata a asi 10 až 15 minut podusíme. Zalejeme rozšlehanými vejci a osmažíme. Podáváme na nahřátých talířích, posypané zelenou petrželkou. Jako příloha nejlépe poslouží chléb. Doplníme některým ze salátů z čerstvé zeleniny. Nejvhodnější je hlávkový nebo okurkový.

SKOPOVÉ NA MAJORÁNCE I

600 g předního skopového masa, 2 rajčata, kůrka chleba z jednoho krajíce, 4 stroužky česneku, 100 g cibule, 1 lžíce majoránky, 50 g hladké mouky, petrželka, pažitka, celerová nať, sůl, saturejka, 20 g rostlinného oleje.

Maso dáme vařit do menšího množství osolené horké vody. Přidáme rajčata, cibuli, kůrku chleba a koření. Vaříme do měkká. Maso vyjmeme a pokrájíme. Mouku nasucho opražíme, rozředíme studenou vodou, přidáme do vývaru, provaříme a okořeníme. Pečlivě dochutíme utřeným česnekem a omastíme. Maso vložíme zpět. Podáváme horké na předehřátých talířích s vařeným bramborem, těstovinami či knedlíkem. Bohatě posypeme zelenou petrželkou, celerovou natí, pažitkou.

Doplníme rajčatovým nebo okurkovým salátem, můžeme nabídnout i s kompotem.

SKOPOVÉ NA MAJORÁNCE II

600 g předního skopového masa, 2 stroužky česneku, menší svazeček libečku, 50 g cibule, 50 g hladké mouky, rozmarýna, majoránka, sůl, pepř, 30 g rostlinného tuku.

Maso, česnek, libeček a cibuli dáme do vařící vody a vaříme do změknutí. Uvařené maso vyjmeme. Mouku nasucho opražíme, vmícháme tuk, krátce společně osmažíme, rozředíme, přidáme do vývaru, dokořeníme a povaříme. Procedíme, dochutíme a vrátíme zpět maso. Podáváme s vařeným bramborem, rýží nebo knedlíkem. Doplníme hlávkovým, okurkovým, rajčatovým nebo pampeliškovým salátem, případně kompotem.

SKOPOVÉ NA MAJORÁNCE III

600 g předního skopového masa, 100 g cibule, 150 g kořenové zeleniny, 2 bobkové listy, špetka tymiánu, 4 stroužky česneku, 1 lžíce majoránky, 40 g hladké mouky, sůl, pepř, 40 g rostlinného tuku.

Maso zbavíme loje i blan. Do vody dáme vařit cibuli,' kořenovou zeleninu, bobkové listy a tymián. Osolíme a do vařící vody přidáme připravené maso. Uvařené maso vyjmeme, vývar přecedíme. Z mouky a tuku uděláme světlou jíšku, rozředíme, přidáme do vývaru a povaříme. Ke konci přípravy dochutíme majoránkou a utřeným česnekem. Vrátíme zpět uvařené maso i pokrájenou kořenovou zeleninu, pečlivě dochutíme a podáváme na nahřátých talířích s bramborovým či houskovým knedlíkem, vařeným bramborem, těstovinami, houskou nebo chlebem. Přidáme chuťově výraznější kompot nebo salát z čerstvé zeleniny.

SKOPOVÉ PLECKO S CITRÓNEM

500 g skopového plecka, 2 cibule, 2 stroužky česneku, sůl, petrželka, 50 g rostlinného tuku, 1 syrový brambor, citrón.

Čisté, odblaněné maso drobně pokrájíme, osolíme, promícháme s drobně usekanou cibulí, pokapeme šťávou z citrónu a necháme půl hodiny odležet. Propracujeme s utřeným česnekem a jemně umeleme na masovém strojku. Můžeme vmíchat také jemně nastrouhaný syrový brambor. Tvoříme šištičky, které po celém povrchu opečeme. Ihned podáváme na nahřátých talířích, hojně posypané petrželkou, s chlebem nebo vařeným bramborem. Doplníme naloženou zeleninou.

SKOPOVÉ PLECKO V RÝŽI

600 g skopového plecka, 200 g rýže, 200 g kořenové zeleniny, 100 g cibule, 6 stroužků česneku, strouhanka, 2 vejce, sůl, rozmarýna, 40 g rostlinného tuku.

Na cibuli a česneku podusíme drobně pokrájenou zeleninu, přidáme pokrájené maso, osolíme a okořeníme. Měkké maso vyjmeme a šťávu procedíme. Přidáme k ní tolik vody nebo vývaru, aby jí bylo nejméně dvojnásobek, než je rýže. V této šťávě rýži udusíme. Zapékací nádobu vymažeme tukem a vysypeme strouhankou. Pokládáme vždy vrstvu rýže a vrstvu masa. Tímto způsobem pokračujeme tak, aby poslední vrstva byla rýže. Zalejeme rozšlehanými vejci. Zapékáme přibližně 25 až 30 minut. Podáváme na nahřátých talířích obložené čerstvou zeleninou.

SKOPOVÉ S KYSANÝM ZELÍM

600 g předního skopového masa, 200 g cibule, 100 g slaniny, 300 g kysaného zelí, 3 dl kysané smetany, 1—2 lžíce hladké mouky, sůl, mletá sladká paprika, majoránka, kmín, trochu libečku.

Na kostečkách slaniny zpěníme hrubě pokrájenou cibulku a přidáme na kostky pokrájené maso. Nejdříve opečeme, mírně podlejeme a dusíme. K měknoucímu masu přidáme drobně pokrájené zelí, okořeníme a společně podusíme do změknutí. V kysané smetaně rozmícháme mouku a trochu papriky, přidáme k masu a provaříme. Pečlivě dochucené podáváme s houskovým či bramborovým knedlíkem.

SKOPOVÉ S PAPRIKAMI JIHOMORAVSKÉ

500 g skopového masa, 400 g brambor, 400 g sladkých paprik, 200 g rajčat, 1 cibule, celerová nať, sůl, 50 g rostlinného tuku, 100 g salámu (případně 50 g slaniny a 50 g salámu).

Čisté maso pokrájíme na kostky, osolíme a opečeme. Rajčata spaříme, oloupáme, nakrájíme na plátky, vyčištěnou papriku na prstýnky, oloupané brambory na hranolky, cibuli na plátky. Zapékací nádobu vytřeme tukem. Na dno narovnáme plátky tučnějšího salámu, nebo polovinu slaniny a zbytek salámu, na to vrstvu brambor, vrstvu paprik a rajčat, osolíme, přidáme vrstvu masa a znovu brambory a zeleninu. Hustě prosypeme celerovou natí, částečně zalejeme osolenou vodou nebo masovým vývarem. V troubě udusíme do měkká. Někde je zvykem před zapečením do směsi přidat i 1 až 2 bobkové listy a 5 zrnek nového koření.

SKOPOVÉ S TUŘÍNEM

600 g skopového (nejčastěji ze hřbetu), 600 g tuřínu, špetka libečku, saturejka, asi 6 stroužků česneku, drcený kmín, sůl, 40 g sádla.

Očištěné maso zbavíme loje. Lůj drobně pokrájíme, přidáme sádlo a rozpustíme. Zpěníme česnek a opečeme na něm maso nakrájené na kostky. Osolíme, okořeníme, mírně podlejeme a podusíme. Mezitím si oloupeme tuřín, nakrájíme ho a dáme vařit do studené vody. Povaříme asi 5 minut, potom ho cedníkem vybereme a přidáme k měknoucímu masu, dusíme asi 25 až 30 minut a nakonec dáme ještě na chvíli dopéci do trouby. Dochutíme a podáváme horké na nahřátých talířích s vařeným bramborem. Jako příloha je vhodný i čerstvý chléb nebo těstoviny. Doplníme hlávkovým salátem

SKOPOVÉ V KAPUSTĚ

600 g předního skopového masa, hladká mouka, 1 kapusta, 1—2 cibule, 6 stroužků česneku, sůl, majoránka, kmín, 40 g rostlinného tuku.

Maso odblaníme a zbavíme loje. Pokrájíme na kostky, osolíme, okořeníme a mírně posypeme moukou. Prudčeji po celém povrchu opečeme. Vedle masa osmahneme cibulku.

Podlejeme a dusíme. K poloměkkému masu přidáme hrubě pokrájenou, dvakrát spařenou kapustu a podusíme. Nakonec přidáme utřený česnek a dochutíme. Podáváme s bramborovým knedlíkem, vařeným bramborem, pečivem nebo chlebem.

SKOPOVÝ GULÁŠ

600 g skopového masa, 2—4 cibule, 6 stroužků česneku, 600 g brambor, 1 lžička mleté sladké papriky, sůl, kmín, škrobová mouka, majoránka, 40 g rostlinného tuku.

Maso částečně vykostíme, nakrájíme a po celém povrchu dobře opečeme. Přidáme hrubě usekanou cibulku a osmažíme. Vmícháme usekaný česnek, papriku, kmín, osolíme, podlejeme a podusíme. K měknoucímu masu vmícháme kostečky brambor a společně dodusíme. Před dokončením přidáme majoránku a zahustíme škrobovou moukou. Podáváme s krajícem chleba nebo topinkou. Doplníme salátem (hlávkovým, rajčatovým, okurkovým nebo pampeliškovým).

SKOPOVÝ HŘBET PO PASTEVECKU

700 g skopového hřbetu, 100 g oleje, 30 g sádla, 100 g strouhaného sýra, 6 stroužků česneku, sůl, pepř, majoránka.

Maso opatrně vykostíme a rozdělíme na 4 části. Osolíme, okořeníme a potřeme utřeným česnekem. Každou porci srolujeme a ovážeme. Rozpálíme lůj a maso na něm ze všech stran prudce opečeme. Tuk odstraníme, pod maso dáme sádlo a znovu krátce opečeme. Dopékáme v horké troubě 15 až 20 minut. Podléváme horkou vodou nebo vývarem. Před dokončením posypeme ještě strouhaným tvrdým sýrem a krátce zapečeme. Při tepelné úpravě pracujeme rychle, maso nesmíme zbytečně vysušovat. Podáváme na nahřátých talířích s bramborami opečenými na česneku, bohatě obložené čerstvou zeleninou a salátem z čerstvé zeleniny.

SKOPOVÝ HŘBET PODLE BABIČKY

1 500 g skopového hřbetu (část určena k další konzumaci), 10 stroužků česneku, 2 velké cibule, 1 1 kysaného mléka, sůl, sádlo.

Ze spodní části masa odřežeme všechen tuk, odstraníme i ledvinky. Jinak lůj ponecháme v tloušťce maximálně 15 mm. Utřeme co nejjemněji česnek a potřeme jím hřbet po celém povrchu. Dvě velké cibule pokrájíme na kolečka, obložíme jimi maso a necháme den v chladničce uležet. Potom maso zalejeme kysaným mlékem a necháme uležet další den. Vyjmeme, opláchneme tekoucí vodou a povaříme 15 minut v horké polévce. Necháme okapat a osolíme. Lůj, který jsme na počátku odřezali, pokrájíme na malé kostečky. Pokud bude tuku málo, přidáme kousek sádla. Vše vyškvaříme, do horkého tuku vložíme suchý hřbet a ze všech stran ho opečeme. Dopékáme v horké troubě. Téměř upečený hřbet vyjmeme, tuk vylejeme, maso nařízneme a kost přesekneme sekáčkem. Podáváme horké s vařeným bramborem, rýží nebo chlebem. Doplníme čerstvou i naloženou zeleninou.