Recepty s vůní bylinek


Polévky. Vývary z masa a kostí

PRAVÁ ČERNÁ MORAVSKÁ ZABIJAČKOVÁ POLÉVKA

65 % čisté procezené a přebytečného tuku zbavené polévky, 20 % vařených krup, 10 % vepřové krve, 5 % vařeného laloku (popřípadě 2—3 hrsti na malé kostečky nakrájených vařených jater).
Koření na 10 litrů polévky: 180—200 g soli, 80—120 g jemně utřeného nebo dvakrát prolisovaného česneku, 10 g mletého nového koření, 8 g mletého pepře, 6 g majoránky, 2 g dobromysli, 3 g saturejky, 3 g mletého zázvoru, 1 g drceného kmínu, 2 ks pomletého hřebíčku.

Předem uvařené velké kroupy promícháme s procezenou vepřovou krví. Vmícháme na malé kostečky nakrájený lalok a uvařená játra. Vše zavaříme do polévky za stálého míchání. Necháme dostatečně provařit, dokud není krev tmavá a jakoby mírně sražená. Potom polévku osolíme a okořeníme. Můžeme přidat také vařenou kořenovou zeleninu (doporučovaná dávka na 10 litrů je 200 g mrkve a 100—150 g celeru). Nakonec přidáme ještě hrstku usušené, rozdrcené natě celeru a petržele. Polévku necháváme vychladnout v menší vrstvě (raději ve více nádobách) a často promícháváme.

ČERNÁ ZABIJAČKOVÁ POLÉVKA Z VEPŘOVÉ KRVE

150—200 g vepřové krve, 60—80 g krupek, 20—30 g sádla, 20 dl vývaru z vepřové hlavy nebo jiného vepřového masa a kostí, česnek, pepř, saturejka, sůl, 50 g vařené kořenové zeleniny, sušená celerová a petrželová nať.

Na masovém strojku umletou vepřovou krev rozkvedláme a rozšleháme co nejlépe ve 4 dl studené vody. Oprané krupky necháme okapat a na horkém sádle chvíli mícháme, ale nepražíme. Do vařícího vývaru vmícháme rozkvedlanou krev, dobře promícháme a nalejeme na krupky. Vše vaříme za častého promíchávání, dokud krupky nezměknou.

Před odstavením osolíme, přidáme utřený česnek a okořeníme. Můžeme přidat uvařenou a pokrájenou kořenovou zeleninu. Vhodné je polévku okořenit jemně rozdrcenou sušenou celerovou a petrželovou natí.

FALEŠNÁ TRDELNICOVÁ POLÉVKA Z KROUPOVÝCH JELÍTEK

300 g kroupových jelítek, 30 g krupek, 15 g sádla, 20 dl vody, česnek, pepř, saturejka, sůl, 50—100 g vařené kořenové zeleniny, sušená celerová a petrželová nať.

Oprané krupky necháme okapat a krátce osušíme v horkém sádle. Jelítka oloupeme, jemně umeleme na masovém strojku, ve vodě krátce povaříme a zalejeme jimi krupky. Povaříme, dokud krupky nezměknou. Kořenovou zeleninu můžeme uvařit samostatně a přidat do polévky i s vývarem, nebo syrovou pokrájíme na kostečky a uvaříme v polévce. Před odstavením dosolíme, přidáme rozetřený česnek a dokořeníme. Musíme vycházet z toho, že jelítka byla již okořeněna při přípravě. Nakonec přidáme jemně rozdrcenou sušenou celerovou a petrželovou nať.

POLÉVKA Z KOSTÍ, KOPROVÁ NEBO PAŽITKOVÁ

1/2 kg—1 kg bílých kostí, 1 karotka, 1 cibule, kousek celeru, 1—2 lžíce polohrubé mouky, sůl, 20 dl vody, 2 dl sladké smetany, saturejka, svazeček kopru nebo pažitky.

Do studené vody vložíme čisté kosti a vaříme je asi hodinu. Osolíme, doplníme podle potřeby vodu a přidáme zeleninu, kterou uvaříme do měkká. Vývar procedíme, zalejeme smetanou s rozšlehanou moukou a 20 minut povaříme. Okořeníme

a po odstavení vmícháme drobně pokrájený kopr nebo pažitku. Můžeme vrátit i uvařenou pokrájenou kořenovou zeleninu.