Recepty s vůní bylinek


Nakládání zeleniny a hub. Celer

CELER VE SLADKOSLANÉM NÁLEVU

Nálev: na 1 litr vody 20 g soli, 10 g cukru a 2 g kyseliny citrónové, olej.

Dobře očištěný celer omyjeme studenou vodou, nakrájíme na plátky o tloušťce 5 mm a předvaříme ve vodě se solí, cukrem a kyselinou citrónovou do poloměkka. Vyjmeme, zchladíme studenou vodou a urovnáme do připravených čistých sklenic. Vývar znovu převaříme a plátky jím zalejeme. Na dno můžeme přidat až jednu lžíci rostlinného oleje a uzavřeme víčky. Sterilujeme 30 minut při 95 °C. Po 24 hodinách opakujeme, a to 20 minut při teplotě 100 °C. Obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Povážeme celofánem a uložíme do temna a chladna. Naložený celer můžeme přidávat do polévek, salátů, bramborových salátů, usmažit jako řízek nebo v těstíčku, vhodný je i s nálevem do omáček a pod maso.

CELEROVÝ SALÁT S KVĚTÁKEM

Celer, květák, sladkokyselý nálev (příp. jemný nebo zahrádkářský), křen, (feferonka), tymián, bobkový list, na 1 1 vody 2 g kyseliny citrónové, kapie.

Nejdříve rozebereme na růžičky květák a dobře omyjeme tekoucí vodou. Dobře očištěný celer nakrájíme na hranolky. Používáme bílý celer bez rezavých skvrn. Měkké vnitřky použijeme spíše do polévky nebo na sušení. Hněd po nakrájení omyjeme celer tekoucí vodou a povaříme ho spolu s květákem asi 4 minuty v horké vodě, do níž jsme přidali kyselinu citrónovou. Potom zeleninu scedíme, znovu propláchneme studenou vodou a urovnáme do sklenic. Do každé sklenice dáme 1 bobkový list, trochu tymiánu, kolečka křenu, příslušnou část koření z nálevu a zalejeme teplým nálevem. Máme-li kapie, přidáme je nakrájené na nudličky do každé naplněné sklenice, můžeme také přidat až 1 lžíci rostlinného oleje. Po uzavření víčky sterilujeme 15 minut při teplotě 90 °C. Necháme vychladnout obrácené dnem vzhůru. Povážeme celofánem a uložíme.

MÍCHANÝ SALÁT S CELEREM

3 díly bílého celeru, 1 díl mrkve, 1 díl květáku, 1 až 2 díly cibule, 1 až 2 díly kapií nebo masitých nepálivých paprik, jemný sladkokyselý nebo sladkokyselý nálev, rostlinný olej, bobkový nebo višňový list, podle chuti kolečka křenu a kousek feferonky, kyselina citrónová.

Zeleninu dobře očistíme, omyjeme tekoucí vodou a necháme okapat. Květák rozebereme na růžičky, cibuli a mrkev nakrájíme na kolečka, kapie na nudličky. Jako poslední nakrájíme celer, nejlépe na hranolky, a krátce ho namočíme do studené vody s rozpuštěnou kyselinou citrónovou (na 1 litr vody 2 g kyseliny). Potom zeleninu promícháme a ihned zalejeme nálevem. Do každé sklenice přidáme koření podle chuti a 1/2 až 2 lžíce rostlinného oleje. Uzavřeme víčky a sterilujeme 40 minut při teplotě 85 °C. Obrácené dnem vzhůru necháme vychladnout, povážeme celofánem a uložíme do temna.

SLADKOKYSELÉ CELEROVÉ PLÁTKY

Celer, sladkokyselý nálev (příp. jemný nebo zahrádkářský), saturejka, bobkový list, pelyněk kozalec, zelená celerová nať, rostlinný olej, na 1 1 vody 2 g kyseliny citrónové (nebo ocet).

Dobře očištěný celer omyjeme studenou vodou a nakrájíme na plátky. Pracujeme rychle, aby celer zbytečně nehnědl.

Plátky vložíme do vařící vody okyselené kyselinou citrónovou nebo octem. Povaříme podle velikosti a stáří zeleniny 3 až 5 minut, scedíme, propláchneme studenou vodou a urovnáme do sklenic. Okořeníme pelyňkem kozalcem a saturejkou, kouskem bobkového listu a zelenou celerovou natí. Na obsah 1 litru přidáme do sklenic 1/2 a 2 lžíce rostlinného oleje, zalejeme sladkokyselým nálevem a uzavřeme víčky. Sterilujeme 25 minut při teplotě 85 °C. Povážeme celofánem a uložíme do temna.