Recepty s vůní bylinek


Telecí maso

TELECÍ PEČENĚ SE SMETANOU

1 000 g telecí kýty nebo plece (polovina určena k další konzumaci), 3 dl kysané smetany, 1 lžíce hladké a 2 lžíce polohrubé mouky, sůl, 1 lžíce hořčice, tymián, drcený kmín, 60 g rostlinného tuku.

Maso osolíme, potřeme menší částí tuku a necháme 1/2 hodiny odležet v chladničce. Potom ho na zbytku tuku co nejpečlivěji opečeme po celém povrchu, nejlépe dvakrát. Podlejeme horkou vodou, okmínujeme a přidáme podle chuti tymián. Máme-li telecí nebo alespoň vepřovou nožku, přidáme. Pečeme v troubě za častého polévání šťávou. Když je maso hotové, nejlépe pěkně růžové, přebytečný tuk odebereme a maso vyjmeme. Šťávu částečně odpaříme, zalejeme kysanou smetanou s rozmíchanou moukou a hořčicí. Postupujeme tak, že omáčku nejdříve zalejeme trochou studené vody a potom připravenou smetanou. Tím zabráníme, aby se kysaná smetana srazila. Provařujeme na mírnějším ohni za stálého míchání, aby se omáčka nepřipálila. Nabízíme s vařeným bramborem, houskovým nebo bramborovým knedlíkem, případně s těstovinami. Nezapomeneme na hlávkový nebo míchaný rajčatový a okurkový salát. Vhodné jsou i jiné druhy salátu, případně kompot (višňový, meruňkový, švestkový, brusinkový, jeřabinový, z planých trnek nebo jiný chuťově výraznější).

TELECÍ RULÁDA — DVOURULÁDA

500 g velký telecí řízek (polovina určena k další konzumaci), 500 g plát z uzeného bůčku, sůl, olej, kmín, 2 lžíce strouhanky, 3 lžíce strouhaného sýru, 3 lžíce zelené řeřichy či petrželky, 1 lžíce strouhaného křenu, hořčice, 70 g rostlinného tuku.

Oba pláty naklepeme, osolíme a posypeme kmínem. Hořčici, sýr, řeřichu, křen a trochu strouhanky promícháme.

Můžeme rozředit vodou nebo olejem. Plát z uzeného masa touto směsí po obou stranách potřeme a dáme na plát z telecího masa. Pečlivě zabalíme a ovážeme. Plát uzeného bůčku zahalujeme ve vnitřní straně. Na tuku po celém povrchu opečeme. Podlejeme a asi 35 minut dusíme. Dáme do červena dopéci do trouby. Ruláda dobře chutná teplá. Studená je nejchutnější druhý den s čerstvým chlebem a sladkokyselou okurkou.

TELECÍ RULÁDA Z HRUDÍ NA DIVOKO

1 000 g telecího hrudí (polovina určena k další konzumaci), sůl, 1—2 bobkové listy, 2 zrnka jalovce, škrobová mouka, 60 g rostlinného tuku.
Nádivka:
zaječí či králičí předek, 1 cibule, 2 rohlíky, 150 g vepřového bůčku, usekaná petrželka, sůl, yzop, saturejka.

Maso zbavíme kostí a rozřízneme. Plát rozklepeme, osolíme a okořeníme. Nádivku připravíme tak, že zaječí předek pokrájíme, opečeme, podlejeme a podusíme. Dušené maso obereme od kostí. Do šťávy namočíme rohlíky. Vmícháme pokrájený bůček. Promíchané, částečně osolené a okořeněné umeleme dvakrát na masovém strojku. Vmícháme žloutky a dochutíme. Nakonec přimícháme usekanou zelenou petrželku a sníh z bílků. (Pokud nám nádivka zbude, nebo si jí připravíme více, vyložíme formu na chlebíček plátky slaniny, naplníme nádivkou a vaříme 2 hodiny v páře. Plát naplníme nádivkou, zavineme a ovážeme. Na tuku opečeme, podlejeme, přidáme koření a 30 minut dusíme. Pomažeme tukem a dáme péci do předehřáté trouby. Hotový výrobek vyjmeme, přebytečný tuk odebereme, šťávu částečně odpaříme a dochutíme. Můžeme zahustit škrobovou moukou. Podáváme s vařeným bramborem, rýží nebo těstovinami. Nejčastěji doplňujeme hlávkovým nebo okurkovým salátem.

TELECÍ RULÁDA Z HRUDÍ S MASITOU NÁDIVKOU

1 000 g telecího hrudí (polovina určena k další konzumaci), 300 g kabanosu, 50 g anglické slaniny, 50 g rostlinného tuku, 2—3 vejce, 3 lžíce usekané petrželky, hořčice, sladkokyselá okurka, sůl.

Maso dobře zbavíme kostí, rozřízneme, rozklepeme a plát osolíme. K jednomu delšímu okraji položíme oloupaný a hořčicí potřený kabanos, který bude tvořit střed rulády. Anglickou slaninu pokrájíme na kostečky, rozpálíme a usmažíme na ní vejce. Do vychladlého vmícháme petrželku, osolíme a touto náplní potřeme maso. Přidáme plátky okurek, pečlivě zavineme a pevně ovážeme. Na rozpáleném tuku ze všech stran opečeme. Podlejeme horkou vodou a dusíme 30 minut. Potřeme tukem a dáme péci do předehřáté trouby. Celková doba tepelné úpravy, tedy pečení i dušení, je asi 90 minut. Hotovou ruládu vyjmeme, odstraníme provázek či nitě. Šťávu zbavíme přebytečného tuku, částečně vysmahneme a dochutíme. Nejčastěji podáváme s rýží, vařeným bramborem, bramborovou kaší nebo těstovinami. Doplníme hlávkovým nebo okurkovým salátem. Vhodným doplněním je i kompot.

Další druhy masitých nádivek

Nádivka ze sekané

200 g vepřového bůčku, 150 g telecích odřezků, 2 rohlíky,

2 vejce, 1—2 stroužky česneku, dobromysl, majoránka, trochu mléka.

Na masovém strojku umeleme bůček a telecí odřezky.

Strojek vyčistíme pomletím v mléce namočených a vymačkaných rohlíků. Přidáme vejce, trochu utřeného česneku, dobromysl, majoránku a sůl. Promícháme a propracujeme. V případě potřeby můžeme zahustit strouhankou.

Nádivka játrová

250 g jater (telecích, drůbežích, vepřových), 3 rohlíky, 50 g slaniny, 1 vejce, hrst jemně usekaných mandlí, strouhanka, sůl, dobromysl, šalvěj, mléko.

Na masovém strojku umeleme pokrájená játra a v mléce namočené a vymačkané rohlíky. Vmícháme kostečky slaniny, vejce, hrst usekaných mandlí nebo lískových ořechů. Můžeme zahustit strouhankou. Osolíme a okořeníme. Kdo dává přednost výrobkům jemnějším, může znovu umlet na masovém strojku.