Recepty s vůní bylinek


Nakládání zeleniny a hub. Fazole

FAZOLOVÉ LUSKY V JEMNÉM SLADKOKYSELÉM NÁLEVU

Mladé fazolové lusky, jemný sladkokyselý nálev, bobkový list, saturejka, tymián, kyselina citrónová, olej, 1 až 3 zrnka pepře.

Čisté fazolové lusky na koncích mírně seřízneme a zbavíme vláken. Omyjeme je tekoucí vodou a dvakrát po 3 minutách spaříme vařící vodou, do níž jsme přidali kyselinu citrónovou (na 1 l vody 2 g kyseliny). Zchladíme studenou vodou. Na dno sklenic dáme bobkový list, fazolové lusky do sklenic těsně narovnáme, výrazně okořeníme saturejkou. Připravujeme-li větší množství lusků, můžeme některé sklenice dokořenit tymiánem. U obou způsobů je výsledek velmi dobrý.

Zalejeme horkým nálevem a uzavřeme víčky. Na dno sklenic můžeme přidat až 1 lžíci oleje a navíc okořenit 1 až 3 zrnky pepře. Sterilujeme 20 minut při 95 °C. Obrácené dnem vzhůru necháme vychladnout, povážeme celofánem a uložíme do temna a chladna.

FAZOLOVÉ LUSKY V OCTOVÉM NÁLEVU

Nálev: 7 dl vody, 3 dl 8% octa a 20 g soli.

Postupujeme podle návodu na fazolové lusky ve sladkoslaném nálevu. Takto konzervované fazolové lusky přidáváme do mléčných a smetanových omáček, do paprikových omáček nebo je připravujeme jako salát.

FAZOLOVÉ LUSKY VE SLADKOSLANÉM NÁLEVU

Nálev: na 1 litr vody 20 g soli a 10 g cukru, 0,5 g kyseliny citrónové.

Fazolové lusky na koncích mírně seřízneme a zbavíme vláken. Omyjeme proudem studené vody a necháme okapat. Vodu osolíme, vmícháme do ní kyselinu citrónovou, osladíme a uvedeme do varu. Do vařící vody vložíme fazolové lusky a 5 minut povaříme. Potom je cedníkem vyjmeme a rychle ochladíme studenou vodou. Okapané urovnáme do sklenic, zalejeme vývarem a uzavřeme víčky. Sterilujeme poprvé 30 minut při teplotě 100 °C, po 24 hodinách 20 minut při teplotě 95 až 100 cC. Obrácené dnem vzhůru necháme vychladnout. Povážeme celofánem a uložíme do temna a chladna. Naložené fazolky můžeme použít do salátů nebo jako salát, také jako samostatný pokrm s máslem, strouhaným tvrdým sýrem a kečupem, přidáváme je do polévek i omáček.

KVAŠENÉ FAZOLOVÉ LUSKY S KVĚTÁKEM

2 díly fazolových lusků, 1 díl květáku, cibule, křen, saturejka. Nálev: 1 litr vody, 20 g soli a 20 g cukru.

Fazolové lusky očistíme, zbavíme vláken a špičky odkrojíme. Květák rozdělíme na růžičky. Vše opláchneme vodou a necháme okapat. Lusky překrojíme na 2 až 4 díly. Promícháme s hruběji pokrájenou cibulí, kolečky křenu a s kořením. Urovnáme do větších sklenic a zalejeme studeným převařeným nálevem. Zatížíme a uzavřeme pomocí dvou igelitových sáčků. Vnitřní sáček naplníme nálevem a zavážeme provázkem nebo uzavřeme gumičkou. Převážeme čistým plátnem a dáme kvasit. Ukládáme vždy v chladnu.

POCHOUTKOVÉ FAZOLOVÉ LUSKY S CIBULKOU

Stejné množství cibulek a fazolových lusků, sladkokyselý nálev, na 1 litr vody 3 g kyseliny citrónové, celý pepř, bobkové listy, saturejka, nové koření.

Z cibule se nejlépe hodí perlovka a šalotka, vhodné jsou 1 vybrané menší cibulky jiných odrůd. Větší můžeme nakrájet na kolečka. Cibulky zbavíme slupek a oloupané dobře opláchneme tekoucí vodou. Fazolové lusky na koncích seřízneme a zbavíme vláken. Omyjeme tekoucí vodou a necháme okapat. Cibulky i lusky potom povaříme 3 až 5 minut ve vařící vodě okyselené kyselinou citrónovou. Scedíme, zchladíme studenou vodou a urovnáme do sklenic. Na obsah 1 litru přidáme do sklenic, kromě koření z nálevu, 1 bobkový list, dle chuti až 15 zrnek celého pepře, 3 až 5 zrnek nového koření a trochu saturejky. Zalejeme sladkokyselým nálevem, uzavřeme víčky a sterilujeme 25 minut při teplotě 85 °C. Obrácené dnem vzhůru necháme vychladnout a povážeme celofánem. Uložíme do temna a chladna. Pro chuť i barvu můžeme před sterilováním přidat ještě nudličky kapií nebo červených paprik.