Recepty s vůní bylinek


Tlačenky, jaternice, jelita

JELÍTKA MORAVSKÁ KROUPOVÁ

25 % předvařeného tučného vepřového masa, 10 % škvarků včetně části vnitřního sádla, 20 % uvařených drobů a ostatního vepřového masa, 20 % vařených krup, 20 % vepřové krve, 5 % tučné vepřové polévky.
Koření na 10 kg: 150—190 g soli, 8—15 g mletého pepře,

5 g mletého nového koření, 2 g majoránky, 2 g dobromysli, 2 g saturejky, 1 g mletého zázvoru, 30 g utřeného česneku, 5—10 g drceného kmínu, 200 g osmažené cibulky.

Tučné křehké maso nakrájíme na kostečky o velikosti 0,5 cm.

Škvarky, vnitřnosti i tvrdší kousky vařeného masa jemně umeleme na masovém strojku. Zbytky masa usekáme nebo hrubě umeleme. Nejdříve dobře promícháme uvařené studené kroupy se solí, částí koření a přecezenou krví. Dále vmícháme tučný vývar, jemně pomleté maso a droby. Nakonec přidáme maso pokrájené a hrubě usekané. Jedno malé jelito uvaříme samostatně a ochutnáme. (Syrová krev se totiž velmi špatně ochutnává.) Je-li vše v pořádku, řádně dochuceno, můžeme plnit do tlustých vepřových střev dlaní, ruční narážečkou nebo masovým mlýnkem s hubicí. Zašpejlovaná jelita vkládáme do vařícího vývaru nebo vody. Necháme přejít varem a dovařujeme při teplotě 90 °C za občasného promíchávání. Záleží na velikosti i síle střev, ale doba vaření se pohybuje mezi 15 až 30 minutami.

Zda jsou jelítka provařená vyzkoušíme na nejsilnějším jelítku špejlí, kterou jelito propíchneme. Není-li špejle krvavě zabarvena a nevytéká*li krvavě zabarvená šťáva, jsou jelítka dostatečně provařená. Opláchneme je ve studené vodě a rozložíme k vychladnutí. Po 15 minutách obrátíme. Je dobře přeložit je ještě dvakrát. I pokud jsou uložena při teplotě 1 °C, spotřebujeme je do týdne. Jelítka i prejt jsou vhodná ke zmrazení i sterilování.