Recepty s vůní bylinek


Zelené koření. Bylinky

LIBEČEK LÉKAŘSKÝ

(Levisticum officinale L.)

Libeček lékařský - Levisticum officinale L.

Klikněte pro zvětšení

Vytrvalá bylina s listy podobnými celeru, z níž se jako koření používají čerstvé i sušené listy. Lze také využít kořen i plody. Chuťově připomíná koření magi a také se z jeho kořenů a oddenků polévkové koření vyrábí.

Libeček patří ke koření, které si znovu získává oblibu. Nejvíce si ho ceníme při kořenění hovězích polévek. Používá se i do jiných druhů polévek, do omáček, případně na okořenění masových pečení. Lze jím dochutit saláty, zeleninu, nepatrně i sýrové pečivo. Začíná se též používat plodů (dvojnažek) k ochucování zeleninových směsí při nakládání do octa.

Nakrájenou dutou lodyhu lze kandovat.

MAJORÁNKA ZAHRADNÍ

(Majorana hortensis Moench.)

Majoránka zahradní - Majorana hortensis Moench.

Klikněte pro zvětšení

Jednoletá až dvouletá rostlina, která v naSich podmínkách v zimě vymrzá. Majoránku sklízíme dvakrát až třikrát za vegetaci tak, že odřežeme nať 5 až 10 cm nad zemí. Poprvé sklízíme před květem. Na podzim vytrháme celé rostlinky. Ze suchých rostlin odtrhneme jen lístky a zbytky květů.

Toto koření patří především do většiny vepřových, skopových a samozřejmě bramborových polévek. Dále se doporučuje při přípravě skopového masa, vepřového, především tučného, sekaných a nádivek. Nezapomínáme ani na různé guláše, omáčky, dáváme k dušeným masům a zvěřině. Výrobky domácích zabijaček a uzeniny jistě není třeba zdůrazňovat. Je dobře, když majoránku zahradní přidáváme současně s dobromyslí obecnou, se kterou se výborně doplňují. Když přidáváme do pokrmů majoránku, můžeme je méně solit.

MÁTA PEPRNÁ

(Mentha piperita L.)

Máta peprná - Mentha piperita L.

Klikněte pro zvětšení

Vytrvalá rostlina, 30 až 60 cm vysoká, z níž jako koření slouží především listy, sušené co nejrychleji přirozenou cestou. Suší se však celá nať seřezaná před květem.

Nejčastěji mátu využíváme pro kořenění zeleniny, hrachu, fazolí, čočky, dále do ovocných salátů, nápojů a pudinků. Největší oblibu získává máta v létě. Menthol totiž chladí a osvěžuje. Je vhodná do luštěninových polévek, omelet i čajů. K úpravě mas, zejména skopových, se přidává čerstvá máta 5 až 15 minut před dokončením dušení.

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ

(Thymus serpyllum L.)

Mateřídouška obecná - Thymus serpyllum L.

Klikněte pro zvětšení

Vytrvalá bylina, plazivá, polokeřovitá, trsovitá, příjemně vonící. Roste u nás na suchých stráních i na jiných slunných stanovištích. Nať mateřídoušky sbíráme před květem či na počátku květu. Používáme čerstvou i sušenou.

V kuchyni ji využíváme obdobně jako tymián.

Méně známá je mateřídouška citrónová.

Ta má vůni citrónové kůry, což v době chemicky ošetřovaných citrusových plodů není zanedbatelné. Velmi lahodná je čerstvá.

Mateřídoušku obecnou můžeme použít do polévek, především zeleninových i bramborových, k přípravě masa na divoko, k různým druhům zvěřiny, někdy i do uzenin, ryb, drůbeže. Slouží často k dochucení salátů, nádivek a bylinného másla. Mateřídouškou kořeníme hlavně tučná a hůře stravitelná jídla.