Recepty s vůní bylinek


Hovězí maso

MOŘENÉ HOVĚZÍ MASO VAŘENÉ S OBLOHOU

400—600 g masa, mrkev nebo karotka, brukev, celer, květák, dušený špenát, sterilovaná zelenina, sůl, koření.

Maso uvaříme dle předchozího návodu. Obložíme zeleninou v co největším výběru, ale základní zůstává uvařená mrkev. Oranžovou mrkev kombinujeme s nažloutlou vařenou brukví a dušeným zeleným špenátem, přidáme uvařený celer a květák. Oblohu můžeme zpestřit také sterilovanou zeleninou. K přípravě lze dobře využívat také zmrazených zeleninových směsí.

Vhodné je použít nejméně dvě přílohy současně. Například kopeček uvařených brambor a v menším hrníčku mírně zmáčknutou a na talíř či mísu vyklopenou uvařenou rýži. Nebo vařené brambory a smažené bramborové hranolky.

MOŘIDLO PRO NALOŽENÍ HOVĚZÍHO MASA

Množství je určeno na 1 kg odblaněného a tuku zbaveného čistého masa: 50 g cibule, 50 g celeru, 30 g mrkve, 20 g petržele, 20 g cukru, 40 g oleje, 10 zrnek nového koření, 5 zrnek pepře, trochu saturejky.

Dobře očištěnou zeleninu nakrájíme na tenší plátky. Okořeníme. Cukr rozmícháme s olejem a vmícháme do zeleniny. Důkladně propracujeme rukama, aby zelenina pustila šťávu. Připravené maso pečlivě potřeme směsí a obložíme po celé ploše. Uložíme, nejlépe v kameninové nádobě, na 1 den do chladničky. Nejvhodnější teplota pro uložení masa je 1—8 °C. Naložené maso se hodí především k pečení a dušení, na přípravu minutek, ale i k vaření.

NALOŽENÉ HOVĚZÍ PEČENÉ SE ZELENINOU

600 g zadního masa, celer, 2 kyselé okurky, cibule, mrkev, 3 dl kysané smetany, 2 lžíce hladké mouky, 4 stroužky česneku, saturejka, 5 zrnek nového koření, 2 hřebíčky, sůl, 50 g rostlinného tuku.

Maso naklepeme, hustě protáhneme a proklínkujeme celerem a plátky okurek, osolíme, potřeme rozetřeným česnekem a po všech stranách dobře opečeme. Cibuli a mrkev pokrájíme na kolečka, přidáme i kostečky zbylého celeru, vše lehce osmahneme, podlejeme a necháme dusit. Měkké maso vyjmeme a dáme ho samostatně mírně dopéci v troubě. Do šťávy z masa a zeleniny přidáme kyselou smetanu s rozšlehanou moukou, okořeníme a dobře prohřejeme. Protlačíme sítem a dochutíme. Maso naporcujeme a přidáme omáčku. Jako přílohu můžeme použít těstoviny, houskový či lépe bramborový knedlík nebo vařené brambory. Doplníme čalamádou nebo jinou naloženou zeleninou.

ROSTBÍF PO LABUŽNICKU

1 000 g masa z roštěnce (část použijeme k druhé konzumaci), 2 cibule, celer, 1 200 g rostlinného tuku, sůl, pepř, saturejka, mletá sladká paprika.

Z nízkého roštěnce odstraníme kůži a kosti. Ty nám dobře poslouží k přípravě polévek. Čistý, opracovaný kus okořeníme a osolíme. Velký celer jemně nastrouháme a cibule drobounce usekáme. Touto směsí obalíme maso a necháme nejlépe v kameninové nádobě v chladničce uležet do druhého dne.

Před přípravou zeleninu odstraníme, maso otřeme. Na pánvi či ve větší nádobě rozpustíme polovinu tuku a maso z obou stran opečeme. Předpokládaná doba opékání jedné strany je 5 minut. Musíme samozřejmě opéci i místa, na která se nedostalo. Dále opékáme v horké troubě dvakrát 10 minut. Maso vyjmeme, tuk vylejeme, potřeme zbylou polovinou tuku a dáme na plech. Pečeme ještě 15 až 20 minut. Celková doba pečení je 45 až 50 minut. Po celou dobu do kusu masa nesmíme píchat! Obracíme lopatkou nebo dvěma vidličkami. Hotové maso nakrájíme na co nejtenčí plátky. Teplé podáváme s vařeným bramborem, rýží nebo těstovinami, obložené zeleninou. Studené se hodí na obložené chlebíčky, obložené mísy a talíře, k zhotovení trubiček plněných křenovou šlehačkou, k přípravě různých salátů.