Recepty s vůní bylinek


Polévky. Vývary z masa a kostí

POLÉVKA ZE SLEPIČÍCH, KRŮTÍCH, HUSÍCH NEBO KACHNÍCH DRŮBKŮ

Drůbky ze slepice, krůty, husy, nebo kachny, 3—4 lžíce rýže nebo 2—3 hrstky polévkových nudlí, sůl, nové koření, (celý pepř), petrželka i pažitka, 100 g kořenové zeleniny, až 100 g květáku, podle chuti trochu hub, asi 30 dl vody na 13 dl vývaru.

Čisté drůbky vkládáme do teplé, částečně osolené vody, okořeníme a uvedeme do varu. Mírným varem vaříme 2—3 hodiny. Přibližně 20 minut před dovařením přidáme do vývaru očištěnou kořenovou zeleninu a uvaříme do měkká.

Procedíme, zavaříme nudle nebo rýži. (Především u husích a kachních drůbků může být rýže nahrazena samostatně uvařenými kroupami nebo krupkami.) Do procezené polévky zavaříme růžičky květáku, které můžeme předem spařit vřelou vodou. Nakrájené světlé houby můžeme zavařit do polévky přímo, tmavé houby musíme nejdříve povařit samostatně a teprve potom přidat do hotové polévky. Maso z drůbků můžeme různě upravovat nebo je vložíme zpět do polévky.

Do odstavené dochucené polévky vmícháme čerstvě usekanou petrželku a pažitku.

FALEŠNÁ SLEPIČÍ POLÉVKA Z KUŘECÍCH DRŮBKŮ

Kuřecí drůbky, 100 g mrkve, 20 g másla, 50 g hladké mouky, 20 dl vody na 13 dl polévky, hrstka nudlí, sůl, petrželka i pažitka.

Čisté drůbky vložíme do teplé, částečně osolené vody a uvaříme do měkká. Na sucho opražíme do světlého odstínu mírně osolenou mouku. Jemně' nastrouhanou mrkev necháme oschnout, jen mírně na tuku osmažíme a vmícháme i s tukem do mouky. Rozmícháme vodou, rozředíme vývarem a provaříme. Vmícháme do vývaru z drůbků a společně povaříme.

Celkové vaření mouky by mělo trvat nejméně 20 minut. Zavaříme nudle, odstavíme a dochutíme. Vmícháme jemně usekanou pažitku i petrželku. Drůbky můžeme pokrájet na nudličky a do polévky vrátit.

POLÉVKA Z KRÁLIČÍ HLAVY A VNITŘNOSTÍ S KRUPKAMI

Králičí hlava, vnitřnosti, 30 g kořenové zelniny, 20 dl vody, 3—5 lžic krupek, sůl, česnek, majoránka, dobromysl, saturejka, zelená celerová nať, pažitka.

Dobře oprané krupky uvaříme samostatně. (Krupky vaříme 20 minut, kroupy až 90 minut.) Hlavu i vnitřnosti dáváme do studené vody, uvedeme do varu, vaříme mírným varem do změknutí asi 25—35 minut. Procedíme, obereme maso i vnitřnosti, pokrájíme a vrátíme do vývaru. Hlavu rozpůlíme, mozeček vybereme, usekáme a také přidáme do vývaru. Vmícháme krupky, jemně nastrouhanou kořenovou zeleninu, rozetřený česnek, výrazně okořeníme a krátce povaříme. Odstavíme, dochutíme, vmícháme usekanou nať a můžeme podávat.

POLÉVKA ZE ZAJEČÍ HLAVY S BRAMBOREM A DRŮBEŽÍMI ŽALUDKY

Zaječí hlava, 200 g drůbežích žaludků, 25 dl vody, 30—50 g kořenové zeleniny, dobromysl, majoránka, 100 g uvařených brambor, sůl, 1—4 stroužky česneku, petrželka i pažitka.

Očištěnou zaječí hlavu zalejeme studenou, částečně osolenou vodou, uvedeme do varu, vložíme dobře očištěné

drůbeží žaludky, okořeníme a mírným varem vaříme do změknutí. Procedíme, zeleninu jemně nastrouháme nebo usekáme a necháme ve vývaru krátce povařit. Do téměř hotové polévky vložíme samostatně uvařené brambory, pokrájené na větší kostečky, vrátíme obrané a nakrájené nebo usekané maso z hlavy a žaludků. Dochutíme, necháme přejít krátkým varem a odstavíme. Vmícháme co nejjemněji utřený česnek a jemně usekanou petrželku i pažitku.