Recepty s vůní bylinek


Vepřové maso

UZENÉ VEPŘOVÉ MASO PEČENÉ SE ZELENINOU A VEJCI

600 g uzeného masa, 2 syrové brambory, česnek, 1/2 celeru, 1 mrkev, 2 cibule, kmín, až 60 g rostlinného tuku, 2 vejce, 150 g sterilovaného hrášku (nebo uvařeného zmrazeného hrášku), zelená celerová a petrželová nať.

I tento návod vychází z doporučení na uzené vepřové maso pečené. Zeleninu protlačíme cedníkem nebo sítem, přidáme šťávu z uzené pečeně a doplníme zmrazeným či sterilovaným hráškem. Vše prohřejeme, vmícháme 2 syrová vejce. Jako příloha je vhodný chléb, vařené brambory, výborné jsou počesnekované topinky. Doplníme a ozdobíme prstýnky syrové cibule, petrželovou a celerovou natí.

VEPŘOVÁ KÝTA NA SMETANĚ

600 g vepřové kýty, 40 g sádla, 20 g slaniny, 50 g cibule, 150 g celeru, 50 g pastináku, 50 g mrkve, 10 zrnek pepře, 5 zrnek nového koření, 1 menší bobkový list, 1—2 lžíce hladké mouky, 3 dl sladké smetany, 1 lžíce rajky, sůl, 10 g másla, ocet, citrón, mandle.

Osolenou vepřovou kýtu opečeme po celém povrchu na horkém sádle v rozpálené troubě. Předpokládaná doba opékání je 20 minut. Do masa nikdy nepícháme! Během opékání samostatně rozškvaříme kostečky slaniny, přidáme hrubě usekanou cibulku a zpěníme. Dále přidáme pokrájený celer, pastinák, mrkev. Zeleninu mírně osmažíme, podlejeme horkou vodou a okořeníme. Přidáme k masu a pečeme přikryté pokličkou. Měkké maso vyjmeme a přebytečný tuk odstraníme. Šťávu zaprášíme moukou, promícháme a necháme zrůžovět. Dolejeme horkou vodou, povaříme a vše prolisujeme přes cedník. Přidáme smetanu, rajku a opět povaříme. Po odstavení omáčku zjemníme máslem a dochutíme octem a citrónovou šťávou. Nejčastěji podáváme s houskovým knedlíkem. Jednotlivé porce můžeme posypat drobně sekanými mandlemi až na talíři. Zdobíme zelenou petrželkou a doplníme kompotem (šípkovým, brusinkovým, jeřabinovým, ostružinovým). Vhodný je též hlávkový nebo okurkový salát.

VEPŘOVÁ PEČENĚ

1 200 g masa (polovina k druhé konzumaci), sůl, trochu myrty, pepř, kmín, 2 cibule, (1—2 vepřové nožky).

Je lépe péci větší kus masa, jednak si maso připravíme pro dva pokrmy současně a také ve větším kusu zůstává maso šťavnatější a jemnější. K pečení si vybíráme především pečínku, plec, krkovičku, kýtu, také ocásek a koleno. Nožky dodávají šťávě tu pravou vazkost a výrazně ji chuťově vylepšují. I v tomto případě je lépe maso nasolit a okořenit 1—3 hodiny předem a uložit do chladničky. Výhodné je to i u bůčku a žebírek. Pečínku i krkovičku můžeme seseknout podél vyčnívající kosti. Kusy klademe na pekáč kůží nebo masem dolů a podložíme špejlemi. Kosti při pečení patří nejdříve nahoru. I tím získáme lepší chuť. Podlejeme trochou horkého vývaru či horké vody a 20—30 minut dusíme. Maso obrátíme až začne měknout, kůži nakrojíme na pruhy nebo čtverečky a přidáme cibuli nakrájenou na kolečka. Šťáva má být nejen chutná, ale i zahnědlá, proto do ní seškrabujeme výpečky ze stran pekáče. Chceme-li u příliš tučného masa tučnost zmírnit, pečeme pomaleji a déle. Přebytečný tuk můžeme odebrat. Podáváme s bramborovým i houskovým knedlíkem, doplníme saláty ze zelí nebo čerstvé zeleniny.

VEPŘOVÁ SEKANÁ NA SMETANĚ

400 g libového vepřového masa, 1 velká cibule, 3 stroužky česneku, 3 sardele (můžeme nahradit sardelovou pastou), strouhanka, 1 vejce a 2 bílky, 3 natvrdo uvařená vejce, 100 g slaniny, 40 g rostlinného oleje, uvařená kořenová zelenina z polévky, 3 dl smetany, 2 lžíce hladké mouky, 1 malá lžíce rajky, 1 lžíce hořčice, 1 lžíce marmelády, sůl, pepř.

Drobně pokrájíme vepřové maso, sardele, cibuli a česnek. Promícháme, osolíme a okořeníme. Vmícháme strouhanku a vše umeleme na masovém strojku. Přidáme 1 vejce, propracujeme a rozetřeme na navlhčené prkénko. Placku o tloušťce 2 cm potřeme bílky, středem položíme natvrdo uvařená vejce, obložíme plátky slaniny. Placku přehneme k sobě, upravíme, potřeme bílky, vložíme do olejem vymaštěného pekáčku a dáme péci do předehřáté trouby. Ke konci pečení přidáme uvařenou zeleninu z polévky. Upečenou sekanou vyjememe, šťávu zahustíme smetanou, v níž jsme rozmíchali 2 lžíce hladké mouky, přidáme rajku a povaříme. Potom ji protlačíme cedníkem, vmícháme marmeládu a hořčici a dochutíme. Nejčastěji podáváme s knedlíkem, vhodný je i vařený brambor. Ze salátů doporučujeme hlávkový, okurkový, mrkvový nebo některý z chuťově výraznějších kompotů.