Recepty s vůní bylinek


Nakládání zeleniny a hub. Zelí

KVAŠENÉ ZELÍ SALÁTOVÉ

1 kg zelí, 1 až 2 větší cibule, 2 nakyslá jablka, 20 g soli, 10 až 20 g cukru, 4 až 10 zrnek pepře, 2 zrnka jalovce, 1 zrnko nového koření, 1 lžička hořčičného semene, 1 lžička drceného kmínu, 1 až 2 lžíce rostlinného oleje.

Zelí zbavíme košťálů a tvrdých řapíků a potom ho nakrouháme nebo nakrájíme. Přidáme nastrouhaná jablka (lépe neloupaná), hrubě usekanou cibuli, prosypeme solí a cukrem, pokapeme olejem, promícháme, prohněteme a necháme 2 hodiny odpočinout. Okořeníme a znovu dobře promícháme. Po menších částech tlačíme do čisté připravené nádoby. Lze použít i větších sklenic. Na vrchní vrstvu položíme úměrně velký mikroténový sáček, celou plochu jím uzavřeme, zatížíme a současně uzavřeme pomocí dvou igelitových sáčků, z nichž vnitřní je naplněn nálevem a uzavřen. Převážeme čistým plátnem a necháme kvasit. Týden při teplotě 18 až 22 °C, dále při nižší teplotě 14 až 16 °C přibližně 3 týdny. Vykvašené zelí vydrží v chladu poměrně dlouho. V teple rychle hořkne.

JEDNODUCHÉ KYSANÉ ZELÍ

1 kg zelí, 1 velká cibule, 1 nakyslé jablko, 1 stroužek česneku, 20 g soli, 20 g cukru, 1 lžička hořčičného semene, 1 lžička kmínu.

Postupujeme podle předcházejícího návodu na kvašené zelí. Koření přidáváme podle vlastní chuti.

KVAŠENÉ ZELÍ S MALÝMI CIBULKAMI

Menší hlávky zelí, menší a malé cibule, drcený kmín, saturejka, pepř, estragon, listy černého rybízu a višní, lýko.
Nálev:
7 dl vody, 15 g soli, 10 g cukru, 2 bobkové listy a 5 zrnek nového koření.

Hlávky zelí očistíme, zbavíme nevhodných listů, omyjeme vodou a necháme okapat. Větší listy dáme stranou, malé zbylé hlávky rozkrojíme na poloviny nebo čtvrtiny, podle velikosti. Největší košťály odstraníme. Celé větší listy po seříznutí řapíku na plocho svineme a ovážeme lýkem. Cibule předem namočíme na 30 až 60 minut do studené vody, oloupeme a opláchneme tekoucí vodou. Čtvrtiny zelí a balíčky zelných listů hustě naskládáme do větších sklenic a prokládáme oloupanou cibulí. Podle chuti dokořeníme a zalejeme studeným, předem svařeným nálevem. Zatížíme a současně pečlivě uzavřeme pomocí dvou do sebe zasunutých dostatečně velkých igelitových sáčků. Převážeme čistým plátnem a dáme kvasit. Vykvašené zelí vydrží v chladu poměrně dlouho.